Sanayicinin ‘Lokavt’ restine işçiden cevap!

Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu Türk Traktör, Otokar, Noksel ve B Plas’da alınan grev kararına, işvereni temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) lokavt kararı çıktı. Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, “Bu işverenin işçiye karşı bir gözdağı” dedi.

Sanayicinin ‘Lokavt’ restine işçiden cevap!

İşçilere teklif edilen yüzde 8'lik zammı yeterli bulmayan Türk Metal Sendikası örgütlü olduğu işyerlerinde aylardır bir dizi eylemler gerçekleştirmiş, yapılan eylemler sonunda işvereni temsil eden MESS tarafından zam teklifi yüzde 10’a çıkartılmıştı. Ancak bu zammında yeterli olmadığını belirten Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Meriç, “Bizim istediğimiz en az yüzde 26 zam. Bu zammı alana kadarda mücadelemiz devam edecek. Sendika olarak grev kararı aldık. Buna karşılık MESS lokavt yani işçiyi toplu işten uzaklaştırma kararı aldığını açıkladı” diye konuştu.

GERİ ADIM YOK

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası tarafından grev kararlarına karşı alınan lokavt kararının ne zaman uygulamaya konulacağı konusunda bir açıklama olmadığını da kaydeden Meriç; “Bu işçiye verilmek istenen bir gözdağı sadece. İşveren tüm metal işçilerinin işten uzaklaştırmayı göze alamaz. Biz haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Geri adım atmak yok” şeklinde konuştu. Günay Yazıcıoğlu


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2020, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21