Sapanca Gölü devasa bir gölmüş, su da yetermiş!

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, su seviyesinin korkutucu noktalara geldiği Sapanca Gölü ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı

Sapanca Gölü devasa bir gölmüş, su da yetermiş!

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, İzmit'te iki gün sürecek su kesintisinin tarihiyle ilgili açıklamasında Sapanca Gölü'nden de bahsetti.
Sağlık, gölümüzün "devasa" bir göl olduğunu, Sakarya ve Kocaeli'ne rahat şekilde yeteceğini söyledi. Oysa ki gölümüz 32,50 metre seviyesinden 30 metre seviyelerine düşmüş ve kıyıdan 20 metre çekilmişti. Sakaryalı yetkililer, gölün suyu daha fazla azalmasın diye çalışma yaparken bu açıklama tepki çekti.
Sağlık şu sözleri kullandı: "Yuvacık'taki doluluk oranı yüzde 16.43. Geçen hafta ile neredeyse aynı. 98 Milyon 400 Bin ton su var. Bugün itibariyle su sıkıntısı yok. Her şey kontrolümüz altında. Takip ediyoruz. Her yıl bu durumu yaşıyoruz. Geçen yılki seviyelerle aynı. Kuraklıkla alakalı bir beklentimiz yok mevsim normallerindeki yağışın ocak ayının ilk haftalarında bekleniyor. Sapanca'daki su seviyesi anlatıldığı kadar korkutucu değil. Bunu test ettik. Sapanca devasa bir göl. 1 Milyar 350 Bin Ton su hacmi var. Burada su olduğu sürece ne Sakarya ne de Kocaeli'nin susuzluk tehlikesi yaşayacağını düşünmüyorum. Vatandaşlardan da su konusunda tasarruflu davranmalarını istiyorum. Kocaeli halkı gönül rahatlığı konusunda musluktan akan suyu içebilir. Verdiğimiz su içilebilir su, herhangi bir sıkıntı yok."

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 16:21
banner3
YORUM EKLE