SATSO'dan arıcılara destek

Türkiye’de sadece ilimizde yetiştirilen Manav Arısı’nın markalaşması ve bal kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor

SATSO'dan arıcılara destek

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’u makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kösemusul, arı yetiştiriciliği sektörünün Sakarya genelinde önemli bir ekonomik katkı yaptığını söyledi.
DESTEK VERİRİZ
Kösemusul, ilimizde yerli ırk arı yetiştiriciliği yapıldığına işaret ederek, “Sakarya’nın yerli ırk arı yetiştiriciliği konusunda markalaşacağına inanıyoruz. SATSO olarak bu konuda olmamız gereken yerde durur, gereken desteği veririz” dedi. “Manav Arılar” olarak tabir ettiği yerli ırk arıların Türkiye’de sadece ilimizde yetiştirilmesinin bal kalitesi açısından da çıtayı yükselttiğini ifade eden Kösemusul, “Sakarya’dan dünyaya arılarımızla ulaşabiliriz, arıcılık sektörünün başarılı öyküsünü herkese anlatmalı ve desteklemeliyiz. Bunun için gereken katkıyı yapmaya hazırız” diye konuştu.
IRKSAL ÖZELLİK
Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ör de Türkiye’nin hem koloni hem de bal üretimi bakımından dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer aldığını anlattı.Yetiştirilen arı sayısı bakımından Sakarya’nın, Türkiye’de önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ör, şunları söyledi: “Birlik olarak bin 96 üyeye sahibiz ve 79 bin 540 aktif kovan sayısıyla 20 bin arı satışı gerçekleştirdik. Yılda toplam 800 ila bin 200 ton bal üretimi yapıyoruz. Sakarya yerli arı ırkı bütün bölge iklimine uyum sağlayan, oğul verme eğilimi az olan, koloni çoğalması hızlı, hastalıklara dayanıklı bir türdür Yağmurlu ve sisli havalarda çalışabilen rutubete dayanıklı bir arı ırkımız var.”
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER