SAÜ dünya üniversitesi olmaya hızla ilerliyor

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında Yurt Dışından öğrenci kabulü için 992 kişilik yabancı öğrenci kontenjanı bulunan Sakarya Üniversitesi’ne, 3 bin 500 öğrenci başvuru yaptı.

SAÜ dünya üniversitesi olmaya hızla ilerliyor

Birçok vakıf üniversitesinin toplam kontenjanından daha fazla yabancı uyruklu öğrenciyi bünyesinde barından Sakarya Üniversitesi (SAÜ), farklı bölge ve ülkelerden öğrencilere ev sahipliği yapıyor. SAÜ’de öğrenim gören 813 yabancı öğrencisine bu yıl dâhil olacak 992 yabancı öğrencisiyle birlikte; tam bir dünya üniversitesi olacak. 992 Yabancı öğrenci kontenjanı internet üzerinden 3 bin 500 başvuru yapılırken, öğrencilerden bin 662 asil ve bin 662 yedek olmak üzere SAÜ’ye yerleştirildi. Kayıt yaptırılan öğrencilerin ağırlığını Türkmenista’dan ve Azerbeycan’dan başvuran öğrenciler oluşturdu.
DAĞILIM
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında yabancı uyruklu öğrenciler için açılan kontenjanı 200’er kişiyle Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakültesi paylaştı. İkinci sırada 150 kişilik kontenjan ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) yer aldı. İşletme Fakültesi’nde 90, Teknoloji Fakültesi’nde 72, İlahiyat ve Eğitim Fakültesi’nde 65, Bilişim Fakültesi’nde 42, Sağlık Yüksekokulu’nda 25, Tıp Fakültesi’nde 6, Hukuk Fakültesi’nde ise 5 yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görecek.
TEMEL HEDEF
Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, günümüzde üniversitelerin uluslararasılaşmasının en önemli göstergesinin yabancı öğrenci oranı olduğuna dikkatlere çekerek, “Yabancı uyruklu öğrencilerin sayısını her yıl artırmak temel hedeflerimizden birisidir. Üniversitemize ve şehrimize gelen bu öğrencilerin buradan alacakları eğitim ve öğretimle ülkemizi ve bölgemizi tanıma gibi kazanımlarından sonra kendi ülkelerinde ülkemizi en iyi şekilde tanıtacaklardır. Yani kendi ülkelerinde gönüllü elçilerimiz olacaktır. Biz de üniversite olarak iyi izlenimlerle ayrılmalarını sağlamak için her türlü çalışmayı yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER