SAÜ için şoke eden vurgun iddiası

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) çerçevesi yönetmeliğince yurt dışından öğrenci alımı kurallarını hiçe saydığı iddia edilen SAÜ yönetimi hakkında YÖK tarafından inceleme başlatıldı.

SAÜ için şoke eden vurgun iddiası

superhaber.tv'de yer alan habere göre Sakarya Üniversitesi'nin rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan'ın bilgisi dahilinde yurt dışındaki öğrencilerin başvuruları esnasında bağış adı altında 500 dolar tahsil ediliyor. Alınan bu miktar, üniversitede görev yapan akademisyenlerin üye olduğu Sakarya Üniversitesi Mezunları Derneği adı altında toplanıyor. 2019 yılı itibari ile yapıldığı iddia edilen 'büyük vurgun' şimdi MÜSİAD Endonezya Temsilcisi Mustafa Aslan'ın yaptığı suç duyurusu ile kamuoyuna sızdı.


ŞİKAYETLE ORTAYA ÇIKTI

İddia MÜSİAD'ın Endonezya temsilcisine yapılan şikayetle ortaya çıktı. İddiaya göre; Sakarya Üniversitesi'nin yazışmaları dahilinde, Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu öğrencileri, üyesi ve yöneticisi oldukları Sakarya Üniversitesi Mezunları Derneği'ne 500 dolar zorunlu bağış yapılmaz ise öğrencilerin kayıt yaptırmasının mümkün olmayacağı bildiriliyor. Şimdi kamuoyu sadece Endonezya'dan gelen öğrenciler için talep edilen 500 doların dışında, diğer ülkelerden gelen öğrencilerden ücret talep edilip edilmediğini, edildiyse bunun miktarının ne olduğunu merak ediyor.


İDDİA DOĞRUYSA REKTÖRLÜK AÇIK SUÇ İŞLEDİ

5072 Sayili Dernek ve Vakiarin Kamu Kurum ve Kuruluşlari İle İlişkilerine Dair Kanun’un 2. Maddesi açıkça “ Dernek ve vakıar kamu kurum ve kuruluşlarının sundukları hizmetlerle ilgili olarak gerçek ve tüzel kişilerden ücret, bağış, katkı payı ve benzeri adlar altında herhangi bir karşılık alamaz” diyor. İddiaya göre; bu maddede söylenmesine rağmen rektörlük, kayıt ücretini ödeseniz bile derneğe para yatırmayanların kayıt yapılmayacağını resmi olarak bildiriyor. Bu da iddiaların doğru çıkması, üniversitenin açıkça suç işlediği anlamına geliyor.

BİNALARIN GÜÇLENDİRMESİ İÇİN AYRILAN PARALARLARLA KANTİN YAPILDI İDDİASI


Öte yandan İzmir depremi üzerine yerel medyada gündeme gelen haberlere gore, birinci derece deprem bölgesinde yer alan üniversitenin binaları için ayrılan paralar, rektörlük tararından kantin yapımı için kullanıldı. Kantin konusu, depremle ilgili olarak daha önce de yere medyada gündeme gelmişti. Iddiaya gore Siyasal Bilgiler Fakültesinin zemin katındaki kantine kapı açmak için binanın perde betonları kesilmişti

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 14:54
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 3 ay Önce

Heee şimdi anlaşıldı bizim ortalaması 98 olan öğrencimizi neden almadıkları..

SAÜ lü
SAÜ lü - 3 ay Önce

Kantin Yardımcıoğluna yapıldı... Buralar onun. Ondan sorur!!! Her yerde açık açık bu sözleri söyleyerek geziyor adam..

Kerim Sağlam
Kerim Sağlam - 3 ay Önce

Şaşırdık mı? Hayır.