SAÜ'lü Bezci'nin "andımız" açıklaması olay oldu

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci'nin uzaktan eğitimle verdiği derste andımız ile ilgili yaptığı yorum tepkilere neden oldu.

SAÜ'lü Bezci'nin "andımız" açıklaması olay oldu

sakaryayenihaber.com - 

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci'nin bugün uzaktan eğitimle verdiği derste yaptığı bir açıklama tepki topladı. Bezci andımız ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her sabah çocukların yemin etmesi faşistçe bir uygulamadır." dedi. Bir öğrencisi tarafından kaydedilen görüntüler TTAhaber isimli site tarafından yayınlanınca, açıklamalar gündem oldu.

BEZCİ'DEN AÇIKLAMA

Bezci ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Uzaktan öğretimle yaptığım bir dersin böylesi kesilerek alıntılanmasının terbiyesizliği bir tarafa ne anlattığımı anlamayan bir öğrenci taifesine ders anlatmak bile zül oldu. Ama yine de sabrınız varsa açıklayayım ne söylediğimi. Derste demokrasi ile otokrasi arasındaki güç kullanım modellerini anlattım. Bu modelleri anlamak için sosyal küre ile siyasal kürenin ilişkisine bakarız dedim. Demokraside iki taraflı mobilizasyon güçlüdür. Otoratarizm siyasal küreyi elinde tutanların sosyal küreden geçişleri Engel koymasıdır, engel ne kadar büyükse sistem o kadar otoriterdir. Totalitarizm ise siyasal kürenin sosyal küreyi belirlemesidir. Nasıl giyineceğine, nasıl davranacağına yani özel alana karışmasıdır. Ama faşizm bundan da fazla bir şey ister o da eylemsel destektir. Eylemsel desteğe Batı dillerinde “aklamation” örnek olarak Kuzey Kore’deki lider öldüğünde ağlamak zorunda olmak örneğini verdim Sonrasında konu daha iyi anlaşılması için Tek Parti dönemi uygulamalarından bazılarının totaliter bazılarının da faşistce olduğunu ifade ettim. Başka derslerimde Cumhuriyetin demokratik kurumları kurduğunu ama işletmediğini de söylüyorum  Bu anlamda şapka zorunluluğunun totaliterizme örnek olarak verirken  Andımız gibi eylemsel zorunluluğu faşizm örneği olarak anlattım Diğer derslerimde Tek Parti döneminin Bütün bu tür faşistce ya da totaliter uygulamalara rağmen asıl olarak otoriter bir sistem kurduğunu söylüyorum. Cumhuriyetin kurucu iradesinin mantığını doktora tezinde de yazmış biriyim. Hepsi açık kaynak isteyen okuyabilir. Hatta diğer yazdıklarım da netten bulunup okunabilir. Dahası siyasal hayat hakkında derslerim de nette açık olarak bulunabilir. Yanıldığımı da düşünüyor değilim velev ki yanılıyorsam da benim yorumum budur. Meseleyi “Türk’üm doğruyum” bağlayacaksanız. Türkiye’deki en sahih Osmanlı köylerinden biri olan Sakarya/Hendek/Çalıca köyünden göç hikayesini bile unutmuş bir Türk’üm Doğruyum. Yanlış şeyler yapmış olsam da Bilerek hiç doğrudan sapmadım. Bu derece aşağı yoruma diyeceğim bu kadardı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 01:10
banner3
YORUM EKLE