SAÜ'lü öğretim üyesinden "iki kıble" tespiti

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayati Yılmaz, Sakarya'da namaz kılanların aynı anda iki kıbleye yöneldiğini söyledi.

SAÜ'lü  öğretim üyesinden "iki kıble" tespiti

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayati Yılmaz, Twitter hesabından ilginç bir tespitte bulundu. Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bir güzellik... Kâbe'den Sakarya İlahiyat'a mesafe ölçümü yaptım. Beklediğim gibi çizgi Kudüs'ten geçti! Haritayı yaklaştırdım ve "umduğumu" buldum; çizgi MescidiAksa'nın 400 m. kadar doğusundan geçiyordu. Sakarya'daysanız her iki kıbleye aynı anda yönelmek hoş bir duygu... Aynı işlemi Kâbe-#AyasofyaCamii arasında yaptım. Bu sefer çizgi Mescid-i Aksâ'nın 55-60 km. kadar batısında Aşdod limanından geçti. Bu da şu anlama gelir: Türkiye'de İstanbul-Düzce hattı ve altında kalan bölgede kılınan namazlar her iki kıbleye de dönmüş sayılır. Ne güzel." ifadelerini kullandı.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 3 hafta Önce

ne diyorsun hoca iki kıble olmaz çizgi denk gelebilir! Kabe'nin kıble oluş şekli aşıkardır; tek kıbleden buluşamayan Müslümanları iki kıbleyle dahada çok bölmesen iyi olurdu...

Hsan Sabah
Hsan Sabah - 3 hafta Önce

ne güzel bir tesbit hocam emeğinize sağlık ama keşke mescidi aksayada müslümanlar rahat girip namazlarını kıla bilse
haberin öz konusu ayasofya camisinin kiliseden camiye niye çevrilmesidir. sen mescidi aksayı engelliyeceksin müslüman bir toplumda sonra gelip hayırdır hafız bu kiliseyi neden camiye döndürüyon diceksin çok güzel bi cevap hocam saolun.
Anlayanaaaa .

SIRADAKİ HABER