SAÜ'lü profesörden "Beta" virüsü uyarısı: Kimseye sarılmayın...

SAÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Oğuz Karabay, son günlerde insanları tedirgin eden Çin’den gelen gizemli virüsle alakalı ‘Gereksiz korkuya, kaygıya gerek yok” dedi

SAÜ'lü profesörden "Beta" virüsü uyarısı: Kimseye sarılmayın...

“İSİMLER KORKUTUYOR”

Prof.Dr. Karabay, kışın bu tür enfeksiyonların dolandığını belirterek, “İmkanların artmasıyla gribal enfeksiyonlarda görülen virüsler isimlendirilmeye başlandı. Yani biz artık bunun beta finomo virüs olduğunu söyleyecek imkanlara sahip olduk. Artık soğuk algınlıklarında bu tür virüslerin adları konulmaya başlayınca, insanlarda gereksiz bir kaygı oluşturuldu. Bu mevsimlerde her insan soğuk algınlığı geçirebilir. Bu dönem soğuk algınlığı için en duyarlı olduğumuz bir dönem. Ortada bir salgın, insanları korkutacak hiçbir şey yok” dedi.

BİR METRE MESAFE BIRAKIN

Prof.Dr. Karabay, bu tür virüslerin 1 metre mesafeden bulaştığına dikkat çekerek; “Kalabalık ortama girmeyin. Öksüren, aksıran insanlardan hem kendinizi, hem aileni koruyun. İnsanlarla sarılıp, kucaklaşmak yerine, uzaktan sadece el sıkışın. El sıkıştıktan sonrada gidip elinizi sabunla iyice yıkayın. Eğer gripseniz  bir sağlık kuruluşundan yada eczaneden bir maske alın ve maske takıp etrafa mikrop  yaymayın, başkalarının sağlığını da tehlikeye atmayın. Bu dönemde yapabildiğiniz kadar istirahat edin, sinema, tiyatro gibi kalabalık ortamlara girmeyin. Bu virüsler 1 metreye kadar yayılabiliyor. O nedenle insanlarla aranızda en az 1 metre mesafe bırakın” uyarısında bulundu.

RİSKLİ GRUPLAR

“Çin’den gelen bu virüs bizi korkutmalı mı? Hayır korkuya gerek yok” diyen Prof.Dr. Karabay; “Basit bir soğuk algınlığı. Ancak riskli gurup dediğimiz diyabetlide, kanser hastası, kemoterapi gören, akciğer problemi olanlar, 70 yaşını aşmış insanlarımız bu süreci ağır geçirebilir. Bu guruptaki insanlarımızın daha dikkatli olmaları gerekir. Onlar mümkünse kalabalık ortamlara hiç girmemeli. Korkmaya gerek yok ama ‘bana bir şey olmaz’ deyip öksüren, aksıran insanların arasına girmemeliyiz” şeklinde konuştu.

Sakarya Yenihaber Gazetesi-Günay YAZICIOĞLU

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 22:26
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Önümüze gelen herkesi içeri sokuyoruz kimlik kontrolü yok naparukimkimdir necidir inmi cinmi sormak yok resmen memleketimzde 2.3.4.sınıf insan olduk herşey in algısı vergisibizde insan gibi yaşamak yok memlekette ölün deniyor adeta elin oğlu geliyor krallar gibi yaşıyor herşey bedava elektrik su doğal gaz üstüne üstlük kişi başı çocuk başına para oh neala memleket oysa Avrupa öyle mi herşeyini araştırıyor işine geldiği gibi alıyor yada almıyor virüs hastalık bunları hakkediyorz ama onları içeri alanların umurundamı yediği önünde yemediği ardında Allah sonumuzu hayır etsin