SAÜ ÖĞRENCİLERİNE GÖRE SAKARYA'DA YAŞAM PAHALI

SAÜ eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Işık’ın yaptırdığı imaj anketine göre öğrencilerin yüzde 44’ü Sakarya’yı pahalı buluyor. Katılanların yüzde 30’u Sakaryalıları iyi olarak nitelendiriyor

SAÜ ÖĞRENCİLERİNE GÖRE SAKARYA'DA YAŞAM PAHALI

KENT ALGISI
Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Metin Işık tarafından ilimizin imajıyla ilgili bir anket yapıldı. Malatya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı’na atanan Prof. Dr. Işık’ın gitmeden önce yaptırdığı anket, ilimize dışardan gelen öğrencilerle yüz yüze yapıldı. Anketin sonuçları öğrencilerin zihnindeki kent imajını da ortaya koydu.
PAHALI
Ankete katılan öğrenciler, ilimizin en önemli değerinin doğal güzellikler olduğunu düşünürken, deneklerin yüzde 30’u Sakaryalıları iyi, 25’i kaba, yüzde 15’i ise soğuk buluyor. Yüzde 44’üne göre ise Sakarya pahalı bir şehir. SAÜ’de öğrenim gören öğrencilerin yüzde 51’ine göre Sakarya bir sanayi şehri iken, yüzde 53’ü de ilimizi temiz bir şehir olarak görüyor.
SAĞLIK
Ankette ilginç sonuçlardan bir tanesi de ilimizde yürütülen sağlık hizmetleri. Ankete katılanların yüzde 42’si sağlık hizmetlerinin kalitesi konusunda fikri olmadığını belirtirken, yüzde 31’ine göre hizmetler kalitesiz. Deneklerin yüzde 45’ine göre ilimizdeki kültür ve sanat etkinlikleri yetersiz. Öğrencilerin yüzde 46’sı Sakarya’yı tek kelime ile ‘Yaşanabilir’ olarak nitelendiriyor.

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Metin Işık tarafından gerçekleştirilen çalışmada öğrencilerin eğitim ve yaşam şartlarına ilişkin beklenti ve algılamalarını değerlendirdi. Anket Sakarya Üniversitesi öğrencilerinden 532 kişilik örneklem grubuyla yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak yapıldı.
KENT İMAJI
Üniversite öğrencilerinin gözünde 'Sakarya İmajı' hakkında beklenti ve algılarının incelenmesine yönelik araştırmanın sonuçları bir hayli ilginç. Prof, Dr, Işık amaçlarının  öğrenim görmek amacıyla Sakarya'ya gelen üniversite öğrencilerinin zihinlerindeki kent imajının tespit edilmesi olduğunu söyledi.
DOĞAL GÜZELLİKLER
SAÜ öğrencilerine göre ilimizin en önemli değeri yüzde 32 ile doğal güzellikler. Bunu yüzde 21 ile ilin sakinliği, yüzde 15 ile sanayisi ve yüzde 13.5 ile Sakaryaspor takip ediyor. Yine ankete katılan öğrencilerin yüzde 46’sı Sakarya’yı tek kelime ile ‘Yaşanabilir’ olarak nitelendirirken, yüzde 16.9’u Sakarya’yı küçük buluyor. Yüzde 12’si ilimizi gelişmemiş buluyor.
İYİ VE KABA
Ankete katılan öğrencilerin yüzde 30’u Sakaryalıları tek kelime ile ‘İyi’ olarak tanımlarken, yüzde 25’i kaba, yüzde 15’i soğuk buluyor. SAÜ’de öğrenim gören öğrencilerin yüzde 51’ine göre Sakarya bir sanayi şehri iken, yüzde 53’ü de ilimizi temiz bir şehir olarak görüyor. Ankete göre ilimizi sakin ve huzurlu bulan öğrencilerin oranı yüzde 69’ı buluyor.
PAHALI
SAÜ’de ankete katılan öğrencilerin yüzde 44’ü Sakarya’yı pahalı bulurken, yüzde 66’sı doğal güzellikleri açısından zengin bir şehir olduğunu ifade ediyor. Ankette ilginç sonuçlardan bir tanesi de ilimizde yürütülen sağlık hizmetleri. Ankette yüzde 42’si sağlık hizmetlerinin kalitesi konusunda fikri olmadığını belirtirken, yüzde 31’ine göre hizmetler kalitesiz.
ULAŞIM
Deneklerin yüzde 45’ine göre ilimizdeki kültür ve sanat etkinlikleri yetersiz. Ulaşım hizmetlerinin kaliteli olduğunu düşünen öğrencilerin oranı yüzde 45.5. Öğrencilerin yüzde 41’i ise ulaşımı kalitesiz olarak nitelendiriyor. Yine ankete katılanların yüzde 50’sine yakını ilimizde bir barınma probleme olmadığını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE