SAÜ ÖĞRETİM ÜYESİ GÜLEN DEPREMLE İLGİLİ KONFERANSTA KONUŞTU: AFET PLANI 
HAZIRLAYIN

SAÜ öğrencilerine deprem konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Gülen bina güvenliğinde sağlam zeminin önemine değindi. Gülen, “Aile üyelerinizle afet planınızı hazırlayın. Afet ve acil durum çantasını hazır tutun” dedi

SAÜ ÖĞRETİM ÜYESİ GÜLEN DEPREMLE İLGİLİ KONFERANSTA KONUŞTU: AFET PLANI 
HAZIRLAYIN

DEPREM GÜVENLİĞİ
Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi tarafından “Türkiye’nin Depremselliği ve Deprem Güvenli Yaşam” başlıklı bir konferans düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan konferansa SAÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Gülen konuşmacı olarak katıldı. Konferansta 17 Ağustos Depreminden görüntüler izleten Prof. Dr. Gülen, Türkiye’de her 4 senede bir 7 şiddetinin üzerinde bir deprem gerçekleştiğini söyledi.
ZEMİN SAĞLAM OLMALI
Bina güvenliğinde sağlam zeminin önemini vurgulayan Gülen, depremden korunma yolları hakkında da bilgiler verdi. Depreme karşı hazırlık aşamasında bilgilenmek, planlamak ve tatbikat yapmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Gülen, “Afet riskine karşı nasıl hazırlık yapacağınızı ve nasıl korunacağınızı öğrenebileceğiniz eğitim programlarına katılın. Aile üyelerinizle afet planınızı hazırlayın. Afet ve acil durum çantasını hazır tutun” dedi.
AFET ÇANTANIZ OLSUN
Prof. Dr. Gülen, “Bu çantanın içinde su, yiyecek, düdük, fener ve bir miktar nakit para gibi önemli şeyler hazır bulunsun. Evinizdeki tesisatların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin. Planlarınızı kontrol edin ve güncelleyin. Afetlerle mücadelede en önemli adım afetlere nasıl hazırlık yapılması gerektiği konusunda bilgilenmek ve yapılan hazırlıkları bir plan dâhilinde uygulamaktır” dedi. Gülen konferansın sonunda öğrencilere video izletti.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan konferansa SAÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Gülen konuşmacı olarak katıldı.
Konferansta 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve 11 Mart 2011 Japonya Tohoku Depreminden görüntüler izleten Prof. Dr. Gülen, bu depremlerin ekonomide ciddi zararlara neden olduğunu söyledi.
4 SENEDE 1
Son 30 yılda dünyada meydana gelen deprem bölgeleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Gülen, “Yerkürenin üzeri yapboz gibi plakalarla kaplı durumdadır ve bu plakalar hareket halindedir. Bu plakaların hareketleriyle tektonik deformasyonlar oluşur ve böylece depremler meydana gelir. Son 120 yıllık ortalamaya bakarak istatistiğini yapacak olursak, Türkiye’de her 4 senede bir 7 şiddetinin üzerinde bir deprem gerçekleşmektedir” dedi. Afetlerin Türkiye’ye etkisini anlatan Prof. Dr. Gülen, “Afetler Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal güvenliğinin önündeki en büyük engellerden biridir. Doğrudan ekonomik kayıplar açısından ölçüldüğünde doğal afetlerden kaynaklı kayıplar Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) ortalama olarak yılda yüzde 3’üne mal olmaktadır” diye konuştu.
SAĞLAM ZEMİN
Bina güvenliğinde sağlam zeminin önemini vurgulayan Prof. Dr. Gülen, depremden korunma yolları hakkında bilgiler verdi. Depreme karşı hazırlık aşamasında bilgilenmek, planlamak ve tatbikat yapmak gerektiğini belirten Prof. Dr. Gülen, “Afet riskine karşı nasıl hazırlanacağınızı ve nasıl korunacağınızı öğrenebileceğiniz eğitim programlarına katılın. Aile üyeleriniz ile birlikte aile afet planınızı hazırlayın. Afet ve acil durum çantasını mutlaka hazır tutun. Bu çantanın içinde su, yiyecek, düdük, fener ve bir miktar nakit para gibi önemli şeyler hazır bulunsun.  Afetlerle mücadelede en önemli adım afetlere nasıl hazırlık yapılması gerektiği konusunda bilgilenmek ve yapılan hazırlıkları bir plan dâhilinde uygulamaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER