SAÜ'LÜ ÖĞRENCİLER ENGELLİLER İÇİN YÜRÜDÜ

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle yürüyüş düzenledi.

SAÜ'LÜ ÖĞRENCİLER ENGELLİLER İÇİN YÜRÜDÜ

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi ve Sosyoloji Topluluğu üyeleri ve Sosyal Hizmet ve Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Yusuf Genç, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle Salko Camii’nden başlayarak AKM önüne kadar yürüyüş düzenledi.
HEPİMİZ ADAYIZ
AKM önünde grup adına açıklama yapan Fen – Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi Merve Namlı, “3 Aralık Dünya Engelliler günü tüm dünyada engellilere yönelik organizasyonların ve farkındalık çalışmalarının hazırlandığı ve anlam kazandığı bir gündür. İnsanlar ikiye ayrılır, bir kısmı engelliler ve diğer kısmı da engelli adayları. Her an hepimiz engelli olmaya adayız ve bu seçim bize bırakılmamıştır. Ayrıca engelleri yalnızca bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak ayırmak doğru değildir çünkü sosyal ve psikolojik anlamda engellilikte oldukça önemlidir” dedi.
KABULLENİLMELİ
Toplumun engellileri kabullenmesi gerektiğini belirten Namlı, “Öncelikle bilinmelidir ki engellilik farklılıktır. Bu farklılığı önce engelli sonra da toplum kabullenmek zorundadır. Bu aşamada engellinin yakın çevresine ve topluma çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Engelli bireylere engel olmadan yaşamayı öğrenmeliyiz. Engelleri aşan en büyük silah eğitimdir. Öte yandan engelliler fiziki çevre koşullarının yetersizliği ve uygunsuzluğu nedeniyle bir çok temel hakkından yararlanamamaktadır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE