Sayıştay’dan SAÜ raporu

Sayıştay, Sakarya Üniversitesi'nin 2019 yılı Denetim Raporu'nu açıkladı. Buna göre öğrenci kantinleri için davet usulüyle yapılan ihaleye katılan 3 firmadan 2'sinin yeterlilik belgesinin olmadığı ve TEKNOKENT’e verilen 555 bin lira sermaye de tabloya eklenmediği görüldü.

Sayıştay’dan SAÜ raporu

BELGE USUKSÜZLÜĞÜ

Sayıştay, Sakarya Üniversitesi'nin 2019 yılı Denetim Raporu'nu yayınladı. Rapora göre SAÜ yönetimi kantinlerle ilgili ihaleye mesleki yeterlilik belgesi olmayan firmaları davet etmiş. Raporda, “Üniversitenin öğrenci kantinleri için satın alınan bazı malzemelerin (tezgah tip buzdolabı, börek poğaça tezgahı, pasta teşhir reyonu, paslanmaz davlumbaz gibi) pazarlık usulüyle ihalesinde mesleki yeterlilik şartlarını yerine getirmeyen veya getiremeyecek firmaların davet edildiği görülmüştür.

BELGELERDE YETERSİZLİK

4734 sayılı Kamu İhale Kanun’u uyarınca 21/f bendine göre pazarlık usulü ile yapılacak ihalelerde, ilan yapılmayan hallerde en az üç istekli davet edilerek, yeterlilik belgelerini ve fiyat tekliflerini birlikte vermeleri istenmesi gerekmektedir. Oysa Üniversite yönetimince, kantinlerin ihtiyacı olan malzemelerin alımı ihalesi için faaliyet belgelerine göre kırtasiye ürünleri parekende ticareti yapan bir firma, hırdavat (nalburiye) malzemesi satan bir firma ve her türlü buzdolabı imalatı yapan bir firma olmak üzere üç isteklinin davet edilmiş olduğu, ancak bu isteklilerden ikisinin mesleki yeterlilik belgesinin bulunmadığı görülmüştür” denildi.

TEKNOKENTE ÖDENEN ÜCRET MALİ TABLODA YOK

Raporda ayrıca üniversite tarafından TEKNOKENT'e verilen 555 bin liranın mali tabloya kaydedilmediği de görüldü. Raporda, “Üniversitece Teknokente ortaklık nedeniyle taahhüt edilen ve ödenen sermaye katılım tutarlarının özel bütçe muhasebe kayıtlarında görülmemesi Üniversitenin, Teknokent A.Ş.’ye sermaye olarak taahhüt edilen toplam 555.000,00 TL tutarındaki payının Döner Sermaye Bütçesinden ödenerek ortak olunduğu, ancak bu sermaye katılım payının Üniversitenin Özel Bütçe Hesaplarına kaydedilmediği ve 2019 yılı mali tablolarında yer almadığı görülmüştür” denildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 09:50
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 4 hafta Önce

Oo yeterlilik belgesi de nedir? Yardımcıoğlu'nun adamı mı değil mi ona bakıldı. Ne lazım belge falan. Hepsini hoca kendi işletecek... Her yer onun. Buraların ağası benim diye geziyor adam.. Devlet büyükleri de görmüyor malesef.

Yandaş
Yandaş - 4 hafta Önce

Ne var yaniii. Ne olmuş?
Devlet iş yapmasın mı?
Devlet kurumlarını dentlemiş ve eksieri giderin demiş. Bunun haber değeri var mı? Sizin amacınız nedir onu yazın?

SIRADAKİ HABER