Şehirdeki dezenfektan kabinleri kaldırılacak mı?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’ne de gönderilen yazıda, dezenfeksiyon tünel ve benzeri uygulamalara başvurulmamasın gerektiği bildirildi.

Şehirdeki dezenfektan kabinleri kaldırılacak mı?

Sağlık Bakanlığı bugüne kadar dezenfeksiyon tünellerinde insanların doğrudan temas edeceği hiçbir ürüne ruhsat verilmediğini belirtildi.

Bakanlık tarafından 81 İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen resmi yazı ile şehirler kullanılan dezenfekte tünellerinin uygulanmaması gerektiği ifade edildi.

Sakarya’da da belirli yerlerde kurulan dezenfekte tünellerinin kısa zamanda kaldırılması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nca gönderilen yazda yer alan ifadeler şu şekilde;

Bu nedenle dezenfektan uygulaması yapılırken;
1-Bakanlığımızdan Biyosidal Ürün Ruhsatı ve onaylı etiketi olan ürünlerin kullanılması,
2-Ruhsat ve etikette yer alan kullanım talimatlarına göre uygulama yapılması,
3-Ürün etiketinde belirtilen gerekli önlemler alındıktan sonra gerekirse kişisel koruyucu ve donanım kullanılarak ürünlerin uygulanması,
4-Kapalı alanlarda ortam dezenfeksiyonu yapılması halinde yarım saat ortam havalandırıldıktan sonra insanların kullanımına açılması,
5-Eğer ürün, araç ve cihazlar ile ev, ofis, sokak, cadde, vb yerlere uygulanacaksa öncelikli olarak bu alanda yaşayan insanların uzaklaştırılması, daha sonra uygulama yapılması, insanların doğrudan üzerine gelecek şekilde her ne surette olursa olsun dezenfeksiyon tünel ve benzeri uygulamalara başvurulmaması gerekmektedir.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER