Şehirden kaçtı, kendi çiftliğini kurdu

Sakarya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Kocaali ilçesine bağlı Çobansayfan köyünde Sibel Ozan, bir yandan kendi ektiği ata tohumlarıyla organik sebze ve meyveler yetiştirirken bir yandan da doğal ürünler üretiyor.

Şehirden kaçtı, kendi çiftliğini kurdu

Kocaeli Karamürsel doğumlu Ozan kozmetik şirketi sahibi olmasının yanında ‘Sibel Hanım’ın Çiftliği’ projesini ilerletmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Ozan, “‘Hayatımıza kovid-19 hayatımıza dahil olduğundan beri kısa sürede her şey çok çabuk değişti. Hiçbirimiz bu yeni düzene alışık değiliz ve öğrenmeye bu yeni düzene ayak uydurmaya çabalıyoruz. Bu sıkıntılı günlerin içinde aslında zaten birkaç yıl sonra yaparım diye düşündüğüm projeyi hayata geçirmeye karar verdim ve buradan yola çıktım. Sibel Hanım’ın Çiftliği’ projemi istediğim kıvama getirmeye çalışıyorum. Savaşçı ve mücadeleci bir yapım var. Bu yolda büyük destekler aldım. Annemin köyü olan Kocaali’nin Çobansayfan köyünde ilk denemelerimizi yaptık. Akrabalar ve köylü kadınların da destekleriyle ilk üretimimizi başlatmış olduk. Çiftlik henüz proje aşamasında ama bizim üretimimiz devam ediyor. Biz bu üretimlerin sonucunda çok iyi yol aldık. Ürünlerimizden muhteşem geri dönüşler alıyoruz. Bu anlamda çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

‘DOĞAL ÜRÜNLER’

Çobansafyan köyünde salça, sos, tarhana, reçel gibi geleneksel ürünler ürettiklerini söyleyen Ozan, “Biz köyde kendi ektiğimiz ata tohumlarından yetişen sebze ve meyvelerden geleneksel yöntemlerle çok çeşitli ürünler üretiyoruz. Örneğin bahçemizin domatesinden, biberinden salçalar, soslar ve tarhana yaptık. Isırgan ve pancarından makarnalar yaptık. Kızılcığından tarhana yaptık. İncirinden, şeftalisinden reçeller yaptık. Dutundan, elmasından pekmezler yaptık. Elma, üzüm ve eriğinden sirkeler yaptık. Sosyal medya hesaplarımızdan ürünlerime ulaşabilirsiniz” dedi. Dengeli ve doğal beslenmek isteyen insanlara hitap ettiklerini belirten Ozan, “Bizim hedef kitlemiz de yoğun çalışan kesim. Doktorlar, mühendisler, öğretmenler, sanatçılar, özetle beyaz ve mavi yakalılar. Zaten az olan zamanlarını daha verimli şekilde kullanmaya çalışan ve hem kendilerinin hem de çocuklarının sağlıklarını ön planda tutan ve bunu yaşamlarında uygulayan dostlarımız” ifadelerine yer verdi.

‘ZARARLI KİMYASALLAR YOK’

Ekosistemi destekleyen yöntemlerle doğal ürünlerini ürettiklerini ifade eden Ozan, “Biz bahçeye kurduğumuz odun ateşinde pişiriyoruz salçalarımızı, soslarımızı, reçellerimizi ya da güneşte kurutuyoruz makarnamızı, tarhanamızı. Bu yöntemler ekosistemi destekliyor. Fabrikasyon veya zararlı kimyasallar kullanmadığımız için ne insanların ne de dünyanın süregelen dengesini bozacak bir şey yapmıyoruz. Bu günlerde mevcut ekolojik dengeyi seviyesinde tutabilmek bile çok büyük değer. Bence günümüzde artık insanların büyük çoğunluğu sağlıklı beslenmenin ve doğayı korumanın önemini kavramış durumda” diye konuştu.

‘HEDEFİM İSTİHDAM SAĞLAMAK’

İleride büyük anlamda kadın istihdamı sağlamayı istediğini söyleyen Ozan, “Eğer 2020’den ve koronavirüslü günlerden sağ çıkmayı başarabilirsek devam edeceğim. İkinci hedefim bu işi kooperatifleştirmek ve ciddi kadın istihdamı sağlamak. Böylece bölgemizin gençlerine ve kadınlarına iş imkânı sağlamış olmaktan mutluluk duyacağım. Köyümüzde öyle kadınlar var ki mühendisler doçentler ve profesörler kadar bilgililer. Yılların deneyimi ile bütün bilgileri yalayıp yutmuşlar. Örneğin, köyümüzde kadınlar eline alıyor toprağı bakıyor kokluyor ve burada havuç olmaz patates olur diyorlar. Ben kadınlarımızın bu deneyimlerini bilgilerini donanımlarını açığa çıkarmak istiyorum. Böylece kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durabilecekler” ifadelerini kullandı.  Merve Kurtulan 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 18:10
banner3
YORUM EKLE