Şehirden Öğretmenler Günü kutlama mesajları

Vali Kaldırım başta olmak üzere çeşitli kurumların temsilcileri 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayınladı

Şehirden Öğretmenler Günü kutlama mesajları


Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı:

         Geleceğimizin mimarı, milletimizin baş tacı aziz öğretmenlerimiz,
          Eğitim, insanın doğumundan ölümüne kadar devam eden, insanı şekillendiren, ahlak ve erdem sahibi yapan, topluma ve insanlığa faydalı birer fert haline getiren onları, hedeflerine ulaştıran bilgi ve her türlü yetenekle donatan son derece hayati bir süreçtir.
         Medeniyetin, gelişmenin ve kalkınmanın temel öğesi kaliteli bir eğitimle yetiştirilmiş nitelikli insan gücü ve beşeri sermayedir. Eğitim sorunlarını çözmüş ve eğitimli nesillere sürekli yatırım yapan milletler, bilimde, sanatta, teknolojide, ekonomide ve hayatın birçok alanında hedeflerine ulaşmış ve müreffeh bir toplum haline gelmişlerdir. Bu bakımdan eğitim, ülkemizde olduğu gibi bütün gelişmiş ülkelerde öncülenmiş, daima özel ve başat bir alan olarak değerlendirilegelmiştir.
         Geçmişten beri eğitimi toplumun ve devletin en hayati alanı olarak değerlendiren ve kıymetlendiren ülkemiz; özellikle son dönemlerde bu alanda yaptığı başarılı ve örnek çalışmalarla ülkemizin geleceğini teminat altına alacak ve ülkemizi uluslararası düzeyde hedeflerine ulaştıracak adımları kararlılıkla atmıştır.
         Ülkemizde gerek devletimiz gerekse de toplum tarafından sürekli el üstünde tutulup baş tacı yapılan kıymetli öğretmenlerimiz eğitim sistemimizin adeta lokomotifi konumunda olup; ülkemizin daha güçlü, daha aydınlık ve müreffeh bir geleceğe ulaştırılmasında temel yapı taşı ve bel kemiği konumundadır.
         Nitekim Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK: “Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” demek suretiyle, öğretmenlik mesleğinin ne denli ehemmiyetli bir yer ihraz ettiğine vurgu yaparak öğretmenlerin ne denli ehemmiyetli bir sorumluluk üstlendiklerini özellikle işaret buyurmuşlardır.
         Geleceğimizin mimarları olan öğretmenlerimizin almış olduğu bu asil görevi layıkıyla yerine getireceklerine, genç nesillerin vatan ve bayrak sevgisi ve milli şuur içerisinde dünyayı iyi tanıyan, donanımlı, alanında dünyanın en iyisi olmuş; okumayı, öğrenmeyi, düşünmeyi ve araştırmayı ilke edinmiş devlet ve milletine faydalı olmayı kendine ana hedef olarak belirlemiş birer fert olarak yetişmeleri için canla başla çalışacaklarına ve ülkemizin hedeflerini gerçekleştirme ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma ülküsüne ulaşması için bu kutlu yolda fedakarca yürüyeceklerine yürekten inanıyorum.
         Bu vesile ile tüm aziz öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü can-ı gönülden kutluyor, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli olanlara huzur dolu bir hayat diliyor ve halen görevini büyük fedakarlıklarla ifa eden öğretmenlerimize çalışmalarında üstün başarılar diliyorum.       

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce:

24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Başkan Yüce, “Geleceğimizin mimarı, en değerli varlıklarımız olan evlatlarımızın emanetçisi, ülkemizin inşasında görev alan, en az bir anne baba kadar sorumluluk üstlenen en kıymetli mesleği icra eden tüm öğretmenlerimiz bizlerin baş tacıdır” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle canını dişine takarak eğitim veren tüm öğretmenler için bir mesaj yayımladı. Başkan Yüce, ülkenin geleceğinde etkin rol oynayacak çocukları yetiştirdikleri için tüm öğretmenlere teşekkür etti.

Gelecek nesillere bilgi aktarımı devam edecek
Başkan Ekrem Yüce, “Geleceğimizin mimarı, en değerli varlıklarımız olan evlatlarımızın emanetçisi, ülkemizin inşasında görev alan, en az bir anne baba kadar sorumluluk üstlenen en kıymetli mesleği icra eden tüm öğretmenlerimiz bizlerin baş tacıdır. Bizler her daim yeni şeyler öğrenmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hocalarımızdan, öğretmenlerimizden aldığımız edep ve ahlakı gelecek nesillerimize aktarmaya devam edeceğiz. Şehitlik mertebesine ulaşan tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, canla başla çalışan öğretmenlerimize de başarılar diliyorum” dedi.


Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş:

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Durmuş mesajında şu ifadelere yer verdi.
İyi ki öğretmeniz!
Öğretmenlerimiz, hayatımızın her alanında iz bırakıp yeteneklerimizi keşfetmemizi sağlayan, sevgisiyle kuşatıp bilgisiyle donatan saygıdeğer kahramanlarımızdır.
Bizlere öğrettikleri her şey, ihtiyaç duyduğumuz her an için en kıymetli pusulamız olmaya devam etmektedir.
Özellikle uzaktan eğitim sürecindeki fedakârlıkları ile gönlümüzde taht kuran, canlı ders işleyişleri ile fark oluşturan değerli meslektaşlarıma teşekkür ederim. Taşın altına elini koyarak çözüme ulaşmanın ne kadar değerli  olduğunu herkese kanıtladılar.
Eğitime gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlar, en kalbî sevgi ve saygılarımı sunarım. İyi ki öğretmeniz!


STB Başkanı Adem Sarı'nın mesajı:

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı Öğretmenler günü için yaptığı açıklamada; “Bir meslekten daha fazlasıdır öğretmenlik. Öğretmenlik, sadece öğrenciye kitapta olan bilgiyi aktarmak değil daha fazlasını sunabilme heyecanını taşıyabilmektir” ifadesinde bulundu.
Sarı; Öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir diyerek, “Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Benim asıl kişiliğim (niteliğim) öğretmenliğimdir. Ben ulusumun öğretmeniyim” derken cumhuriyet öğretmenine verdiği önem, değer ve önceliği, aynı zamanda sahip olduğu en büyük tutku olarak ortaya koymuştur. 
Eğitimsiz ve öğretmensiz toplumların ‘ulus’ olamayacağı gerçeğinden hareketle, insanlığın her çağda, her türlü bilgisizlikten kurtularak, bilim yolunda ilerleyebilmesi de ancak öğretmenler sayesinde mümkün olabilmiştir.
Toplumun en özverili ve en saygıdeğer, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimizin ve tüm eğitim camiasının “24 Kasım Öğretmenler Günü’ nü kutluyor; başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.

SATSO Başkanı Altuğ'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Altuğ, açıklamasında şunları dile getirdi; “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitilmesi ve ileriye yönelik olumlu davranışlar kazandırılması görevini yerine getirmekte olan öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğu yaşıyoruz. Öğretmenlik, sadece bir meslek değil büyük emek ve fedakarlık gösterilen bir görevdir ve öğretmenlerimiz aydınlık yarınların mimarlarıdır. Eğitim de sadece kalkınmamızın ve gelişmemizin temel unsuru değil, aynı zamanda bir milletin dünya üzerindeki yerini de tayin eden stratejik bir değerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek Cumhuriyetimizin asıl sahipleri genç nesillerimizi öğretmenlerimize emanet etmiştir ve öğretmenlerimiz geçmiş tarihini iyi bilen, geleceğe güvenle bakan, ahlaklı, insana ve emeğe saygılı nesiller yetiştirmeye devam ediyorlar.
Bugüne baktığımızda öğretmenlerimiz, içinde bulunduğumuz küresel salgın sürecinde bile evlerinden öğrencilerine online bağlanarak öğretmeye devam ediyorlar. Millî, manevî, insanî, ahlâkî ve kültürel değerlerimizi benimseyen, bunları geliştiren ve koruyan, ailesini, vatanını ve milletini gönülden seven öğrenciler yetiştirmek için çaba harcayan öğretmenlerimize minnettarız.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutlar, ebediyete intikal eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet dilerim.”


Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar: 

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Öğretmenlerin toplumdaki değişimin öncüsü olduğuna dikkat çeken Başkan Alemdar, “İçinden geçtiğimiz şu zor günlerde bir kez daha anladık ki öğretmenlerimizin özverili çalışmalarının mesaisi yok. Öğretmenlerimiz her türlü fedakarlığı göstererek kendilerini mesleklerine ve çocuklarımıza adamışlardır. Bu yüzden onların üzerimizdeki haklarını asla ödeyemeyiz. 24 Kasım Öğretmenler günü vesilesi ile ahirete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize rahmet diliyorum. Gerek emekli olmuş gerekse mesleğini icra eden tüm öğretmenlerimize de sağlıklı günler dilerim.” İfadelerine yer verdi


MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu:


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu'nun 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Başkan Filizfidanoğlu 24 Kasım Öğretmenler Günü Nedeniyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı. Filizfidanoğlu yayınladığı kutlama mesajında; ' 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün, tüm öğretmenlerimize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor ve yürekten kutluyorum.

Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir.
Sevgili Öğretmenlerimiz; ülkemizin her köşesinde; çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok. Tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz.
Bu yıl Covid-19 sebebiyle devam eden uzaktan eğitimler öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için zor bir süreç olarak devam ediyor. Ancak unutulmamalıdır ki; Okul her yerdir, okul her yerdedir. Bu süreçte öğrencilerimize çok iş düşüyor. Okulda, yüz yüze eğitim alırken dersi dinlemesi ve odaklanması daha kolaydı, şu an ise çok daha zor. Etraflarında dikkatlerini dağıtacak birçok obje var, kontrol en başta kendi ellerinde. Eğitimin kökleri acı, meyveleri tatlıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmen,lerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.' Dedi.

CHP SAKARYA İL BAŞKANI ECEVİT KELEŞ’İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, 24 Kasım Günü için yayınladığı mesajda öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekti. 
 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Başöğretmen unvanını aldığı tarih olan 24 Kasım 1928, 1981 yılında alınan bir karar ile Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlandı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, bir mesaj yayınlayarak, sorunlara dikkat çekti. 
“EĞİTİM SİSTEMİMİZ TEKRAR ATATÜRK İLKE VE INKILAPLARIYLA ŞEKİLLENDİRİLMELİ”
 İl Başkanı Ecevit Keleş mesajında:
 “Öğretmenlerimiz son 20 yılda çok fazla sorunla karşılaştılar. Senede üç, dört defa eğitimde yapılan değişiklikler, programsız açılan üniversiteler, öğretmenlerin haklarında yaşadıkları kayıplar, yapılamayan atamalar ve daha fazlası. Üst üste binen tüm bu sorunlar, öğretmenlerimizin mesleklerine olan inançlarında eksilmeye neden olmakta. Bununla mücadele etmeliyiz. Eğitimcilerimize hak ettiği değeri sağlayacak, temelinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerinin yer aldığı, öğretmeni yücelten, ona haklarını teslim eden bir sistemi hayata geçirmeliyiz. Atanamayan öğretmenlerimiz için geniş kapsamlı bir çalışma başlatarak, mağduriyeti gidermeliyiz. Çok kalabalık sınıflarda eğitim alan öğrencilerimiz mevcut. Bu kalabalığın, öğretmen sayısındaki azlığa bağlandığı zamanlar oluyor. Ancak atanmayı bekleyen, meslek aşkıyla yaşayan, yetişmiş on binlerce öğretmen adayına fırsat verilmiyor. Uzun yıllar FETÖ’ye kurban edilen eğitim sistemimiz tekrar Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında biçimlendirilmelidir. 24 Kasım Öğretmenler Gününde yeni bir başlangıç temennisiyle görevinin başında geleceğe şekil vermek için mücadele eden ve bir gün sınıfında öğrencilerini geleceğe hazırlamak için heyecan duyan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlarım” ifadelerine yer verdi.
 

MHP’li Akar’dan Öğretmenler Günü mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Türk milletini kadim tarihinden aldığı miras gereği, geleceğe taşıyacak olan öğretmenlerimizdir” dedi

MHP İl Başkanı Akar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında; “Cumhuriyetimizin ilanından bu yana toplumsal refahın artması ve dünya gerçeklerini kendi kültür kodlarıyla Türkçe okuyabilen nesillerin yetiştirilmesi için özveri gösteren kadrolarımız; Türk milletini kadim tarihinden aldığı miras gereği geleceğe taşıyacak olan öğretmenlerimizdir” ifadesini kullandı. 

Akar, mesajında şu ifadelere yer verdi: 
İnsanlık bilgi ve birikimini arttırdığı, bu sayede elde ettiği kazanımlarını da refah seviyesini yükseltmek adına kullandığı müddetçe varlığını devam ettirebilecektir. 
EĞİTİM NEFERLERİ SAYESİNDE…
Zira insanlık ailesini oluşturan milletler, girmiş oldukları varlık mücadelelerinden zaferle ayrılmanın haklı gururunu ancak özünde vatandaşlarının olduğu gelişmişlikleri, bilgiyi vicdanlarında birleştirerek işler hale getiren nesilleri ve bu nesilleri milli ve manevi değerleri gereğince yetiştiren eğitim neferleri sayesinde yaşayabilmektedirler.
TÜRKÇE OKUYABİLEN NESİLLER
Cumhuriyetimizin ilanından bu yana toplumsal refahın artması ve dünya gerçeklerini kendi kültür kodlarıyla Türkçe okuyabilen nesillerin yetiştirilmesi için özveri gösteren kadrolarımız, Türk milletini kadim tarihinden aldığı miras gereği geleceğe taşıyacak öğretmenlerimizdir.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Türk milletini hak ettiği gelişmişlik seviyesine ulaştırmak ve tüm insanlığa nizamı adalet anlayışıyla getiren ecdadımızın asaletini yeniden yeşertmek adına irade ortaya koyan Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gösterdiği istikamette varlığını Türk varlığına armağan eden Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimiz gibi nice şehitlerimizi rahmetle anıyor, ifa ettikleri görevle aydınlık yarınlara ulaşmamıza katkı sağlayan tüm öğretmenlerimizin ve gösterdiği özveriyle öğrencilerini geleceğe hazırlayan kıymetli eşimin öğretmenler gününü kutluyorum.


İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan:


İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vatan ve Millet sevgisi
İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan büyük fedakârlık ve özveri gösteren öğretmenlere armağan edilen anlamı günün mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Kılıçaslan: '' büyük fedakârlık ve özveri göstererek, geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımızı yetiştiren, onlara iyiyi ve doğruyu gösteren, milli ve manevi değerlerimizi, doğru insan ve vatandaş olmayı, Cumhuriyet değerlerini, Vatan ve Millet sevgisini öğreten, çağın gerektirdiği bilgi düzeyine ulaştıran öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.'' dedi.
Cehaletin düşmanı öğretmendir
Kılıçaslan :''Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir. Gençler de öğretmenlerin eseridir” diyerek, öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulamıştır. Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir.''diye belirtti.
Bilgili, donanımlı ve dinamik 
İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan: ''Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”diye ifade etti.

Gelecek Partisi İl Başkanı Ender Serbes:

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, öğretmenlerin gününü en içten dileklerle kutladığını belirterek, “Tüm öğretmenlerimize sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.” dedi.
İnsanın hayatında öğretmenlerin ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Serbes, “Öğretmenlerimiz hafızamızda o kadar yer etmiştir ki hepimiz; ilkokul, orta okul ve lisedeki öğretmenlerimizi hayatımız boyunca unutamayız. Çünkü onlarla birlikte büyürüz ve çok güzel anı biriktiririz. Çocukluğumuza, hayatımıza dokunurlar. Bir çoğumuz belki öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle hayatımızı şekillendirmiş, kişilik kazanmışızdır. Geldiğimiz yer ve konuma, onun yeteneklerimizi fark etmesiyle, yol göstermesiyle ulaşmışızdır.” diye konuştu. 
ANNE- BABAMIZ KADAR KIYMETLİLER 
Çok bilinen bir şiirin, (öğretmenim, canım benim, canım benim. Seni ben pek çok, pek çok severim. Sen bir ana, sen bir baba, her şey oldun artık bana. Okut, öğret ve nihayet, yurda yararlı bir insan et) dizelerinde öğretmenin en güzel şekilde anlatıldığını kaydeden Serbes, “Bizim kültürümüzde öğretmenimiz anne ve babamız kadar kıymetlidirler. Öyle ki bazen anne ve abanın çocuğuyla ilgili fark edemediği bir sorunu öğretmeni fark edebiliyor. Çocuklarımızın yaşamında, öğretmenlerimiz hayati bir yer tutuyor. Çünkü en kıymetli varlığımızı, çocuklarımızı öğretmenlere emanet ediyoruz. Onlarda bu emanete en güzel şekilde sahip çıkıyorlar. Öğretmenlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.” şeklinde konuştu. 
DEĞERLERİ MAAŞLA, PARAYLA ÖLÇÜLEMEZ 
Öğretmenlerin fedakarca görev yaptığını dile getiren Serbes, özellikle pandemi döneminde öğrencilerine ulaşmak ve bir şeyler öğretmek için verdikleri mücadelenin takdire değer olduğunun altını çizdi. Öğretmenin kıymetinin maaşla, parayla ölçülemeyeceğini anlatan Serbes, ancak kasıt başka olsa bile yapılan bazı açıklamaların öğretmenleri üzdüğünü söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz aylarda ‘Eğitimde asıl yük öğretmenlerin maaşıyla ilgilidir. Milli eğitim Bakanlığı’nın bütçesine bakarsanız, yatırım bütçesinin çok çok küçük olduğunu görürsünüz,’ şeklinde açıklamasını hatırlatan Serbes, “Burada Sayın bakanın maksadı bakanlığın yatırım bütçesinin azlığı olabilir. Ancak bunu öğretmenlerin maaşı söz konusu edilerek dile getirilmesi gerçekten üzücüdür. Keşke öğretmenlerin maaşı hiç anılmadan yatırım bütçesinin yetersizliği dile getirilseydi. Öğretmenlerimizin kıymeti, değeri maaşla, parayla ölçülemez. Bundan sonra bakanlık yetkililerini, öğretmenleri kırmadan açıklama yapmaları konusunda hassas olmaya çağırıyorum.” ifadelerini kullandı. 
Kaldı ki öğretmenlerin maaşlarının gelişmiş ülkelere göre az olduğunu belirten Serbes, öğretmenlerin durumunun iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bir kez daha öğretmenlerimizin gününü kutluyor ve ‘iyi ki varsınız’ diyoruz.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı. 


Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül:

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Ergül, yayımladığı mesajda, son 18 yılda iktidarın  7 tane Milli Eğitim Bakanı değiştirdiğini belirterek, "Her bakan ayrı bir sistem uyguladı. Milli Eğitimin yapısal sorunlarına hiçbiri çözüm getiremedi" ifadelerine yer verdi.

Ergül, “24 Kasım Öğretmenler Günü arifesinde, öğretmenlerimizin, meslekte yaşadıkları sorunlar ile alakalı pek çok sorun var. Maddi koşulların zorlaşması ve maaşların yetersizliği, mesleki saygınlığın olmaması, siyasi kadrolaşma ve artan baskılar, eğitim politikalarının sürekli değişmesi bunlardan birkaçıdır. Maalesef öğretmenlerimizin yüzüne baktığımızda gördüğümüz mutsuzluk, onların sorunlarını anlamaya yetiyor bizler için ancak bu mutsuzluğu 18 yıldır durmadan değişen “bakan”lar göremiyor.
Toplumsal olarak yaşadığımız birçok sorunun temelinde eğitime dair sorunlar yatmaktadır. Ülkeler, devletler hem toplumsal hem de sisteme dair sorunlarını polis tedbirleri ile değil, ancak ve ancak kaliteli bir eğitimle önleyebilir. Bu iktidarın en çok eleştiriyi hak eden uygulaması, Milli Eğitim Politikasıdır. Hükümeti, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimizin değerini, bir öğretmenler gününde, bir kez daha anlamaya çalışmaya davet ediyorum. Bu duygularla memleketimize üstün hizmetleri geçmiş tüm öğretmenlerimizin öğretmeler gününü kutluyor ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum." Dedi.


Fahrettin Abay"dan '24 Kasım Öğretmenler Günü' mesajı

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Abay, "24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile öğretmenlerimizin hak ettikleri değeri gördüğü bir Türkiye'nin tesis edilmesini temenni ediyor, başta teröre kurban verdiğimiz şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün öğretmenlerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum" ifadelerini kullandı. Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay mesajına şöyle devam etti:
"Yarınların inşa edilmesi yolunda gayret sarf eden, gecelerini gündüzlerine katan öğretmenlerimizin, içinde bulunduğu şartları ve yüreklerinde taşıdıkları eğitim aşkını canıgönülden anlayabiliyorum. Öğretmenlerimiz her türlü hürmet ve iltifatı hak etmektedir.Geleceğimizin Teminatı olan çocuklarımız, öğretmenlerimizin ellerinde yetişmektedir. Fakat bugün ülkemizde öğretmenlerimize hak ettikleri değer ne yazık ki verilmemektedir. ."


Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak:


Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yayımladığı mesajla kutladı.
Başkan Burak mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Öğretmenlik, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli bir meslektir. Toplumların bilgili ve kültürlü nesiller olarak yetişmesinde öğretmenlerimiz, geleceğimizin en büyük güvencesidir. Eğitim, geleceğimizi doğru bir şekilde inşa etmemize imkan sağlayan en önemli etkendir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünde belirttiği gibi; çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, onların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişiminde yönlendirici rol üstlenen öğretmenlerimiz ülkemizin her noktasında, her kademesinde büyük bir özveri ile görev yaparak, ulaşacağımız aydınlık yarınların mimarı olacaktır.
Bu duygularla, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim seferberliğine 'Millet Mektepleri Başöğretmeni' unvanıyla katıldığı bugünde, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü tebrik ediyor, meslek hayatlarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Görevi başında şehit olmuş öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.


Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen:

Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, “Geleceğimizin mimarları olan öğretmenlerimiz, milli ve manevi değerlerimizin yılmaz bekçileridir” dedi. 
Bu kutsal mesleği diğer mesleklerden ayıran, meyvesinin insan olmasıdır
Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, “Milletlerin her alanda, milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü olması ve medeni milletler seviyesine erişmesi ancak  öğretmenlerin özverili bir şekilde çalışmalarına bağlıdır. Bu kutsal mesleği diğer mesleklerden ayıran en önemli özellik, malzemesi ve meyvesinin insan olmasıdır. Öğretmen ömür boyu öğrenen ve öğreten insan olmak gibi bir ayrıcalığa sahiptir. Ruhen ve bedenen sağlıklı nesillerin yetişmesi adına öğretmenlerimize çok iş düşmektedir. Özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli bir mesafe kateden Ülkemiz ve Sapanca’mız, çocuklarımızın eğimlerine katkı sağlayacak birçok kurs ve aktiviteleriyle öne çıkmıştır. Bizler Sapanca Belediyesi olarak her zaman eğitimin ve öğretmenlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Toplumumuzda  her yönüyle sağlıklı bireyler yetiştirmek için birlikte çalışma kararlılığı sergilemeli ve birlikte hareket etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle güçlü ve modern bir ülke olma yolunda hızla ilerleyen ülkemize en büyük hizmeti veren, gençlerimizi emanet ettiğimiz, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve tüm vefat eden ve eğitim yolunda şehit düşen tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu corona virüs döneminde evlerinden eğitimlerini aksatmadan fedakârca devam eden öğretmenlerimize de şükranlarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.


Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu:

“24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, öğretmenliğin emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan en onurlu mesleklerden biri olduğunu ifade ederek, tüm öğretmenleri üstlendikleri kutsal görevden dolayı tebrik etti. 
Öğretmenlik mesleğinin gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleklerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Gündoğdu mesajında şunları kaydetti:
Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir.
Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklarımızı hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, icra etmiş oldukları kutsal görevlerinde başarılar diliyorum.


Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin: 

       BASIN AÇIKLAMASI
          Bugün millet olarak en iyi bildiğimiz kavramlar, büyük rehberimiz Başöğretmen Atatürk’ün bize öğrettikleridir. Cumhuriyettir, demokrasidir, kadın erkek eşitliğidir, laikliktir, çağdaş ve gelişmiş bir toplum idealidir. Bunu gelecek kuşaklara aktaran ise Başöğretmen Atatürk’ün izinde ilerleyen öğretmenlerdir.
          Büyük zorluklar altında mesleklerini sürdüren öğretmenlerimizin, bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutluyorum.
Öğretmenlik en saygın meslektir. Çünkü öğretmenlik, Başöğretmen Atatürk’ün öğretmeni olmaktır. Ondan devralınan tebeşir ile tahtaya Cumhuriyet yazmaktır. Aydınlık, güzel bir ülkeyi ve geleceğimizi oluşturacak çocuklarımızı yetiştirmektir.
Atatürk “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar” demiştir. Bu gerçeğin altını bir kez daha çizmek gerekir.
“FİNLANDİYA BİZİM KÖY ENSTİTÜLERİMİZİ ÖRNEK ALDI. YA BİZ?”
          Ülkemizin bugün en sancılı alanı eğitim öğretim sistemidir. 18 yılık AKP iktidarında 7 Milli Eğitim Bakanı değişti. Her gelen bakan yeni bir sistem getirdi. Bugün dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden birini kuran Finlandiya Köy Enstitülerini örnek almıştır. Üretimi paylaşımla, evrensel değerleri yerel motiflerle buluşturan köy enstitülerini… Bu okullar dağarcığındaki bilimi, sanatı, aydınlanmayı ülkenin dört bir yanına taşıyan güzide öğretmenleri ile aydınlanma hareketinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Burada yetişen pek çok öğretmen romanları, öykü ve şiirleri, besteleri, bilimsel çalışmaları ile ülkemiz sınırlarını aşmıştır. Cumhuriyeti kuranların ve izleyen kuşakların eğitime ne kadar önem verdikleri ortadadır. 15 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da yapılan 1. Maarif Kongresi
Atatürk’ün eğitime verdiği önemi anlatan en iyi örnektir. Atatürk öğretmenlerin savaş alanlarına gitmesine izin vermez, “Bizim onlara asker olarak değil, öğretmen olarak ihtiyacımız var” der. İhtiyacımız olan; eğitimin bir devlet politikası haline gelmesi ve kendi köklerimizden beslenmesidir.
“EĞİTİMDE RAKAMLAR KAYGI VERİYOR”
         Eğitim adına rakamlar kaygı vericidir. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında MEB bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2019 yılı itibarıyla bu oran yüzde 4,88'e geriledi. OECD ülkelerinin, ilk ve ortaöğretim kurumlarında bir öğrenciye yaptığı harcamayı, biz iki buçuk öğrenciye yapıyoruz. Peki gelecek nesiller bu ülkelerle ekonomide bilimde, sanatta nasıl rekabet edecek?
        TÜİK verilerine göre en üst gelir grubunun eğitim harcaması, en alt gelir grubunun eğitim harcamasının yaklaşık 25 katıdır. Bu politikalar devam ettiği sürece bu uçurum daha da artacaktır. Yoksul ve dar gelirli ailelerin çocukları altyapısı ve fiziki donanımı yetersiz, branş öğretmeni açığı olan, derslik başına düşen öğrenci sayısının yüksek olduğu okullarda eğitim görmeye devam ediyor. Sayısız üstün nitelikli çocuk olanaksızlıklar içerisinde yok olup gidiyor. Yaşanan pandemi süreci yıllardır sözünü ettiğimiz eğitim de fırsat eşitliğinin önemini ve  ne denli yoğun yaşandığı ne yazık hepimize çok gösterdi.

“ÖĞRETMENLERE EN DÜŞÜK MAAŞI VEREN ÜLKELER ARASINDAYIZ”
       Türkiye, son beş yılda Yunanistan ve Mısır'ın ardından öğretmenlerin en çok statü kaybettiği üçüncü ülke olarak gösterildi.
       OECD raporuna göre Türkiye öğretmenlerine en düşük maaş veren ülkeler arasında.

“GÜZEL BİR GELECEK İSTİYORSAK EĞİTİMİ PARTİLER ÜSTÜ GÖRMELİYİZ”
   Atanamayan öğretmen yoktur. ataması yapılmayan öğretmen vardır..!
         Öğretmenler günü bittiğinde sorunlar yine ortada kalacaktır. Milli Eğitim verilerine göre Türkiye’de 117 bin 113 öğretmen açığı var. Buna karşın her atama döneminde 20 bine yakın öğretmen atanmaktadır. Yeni mezunlar ile birlikte on binlerce öğretmen atama beklemektedir. Son iki yılda atanamadığı için 40’tan fazla öğretmenimiz yaşamına son verdi. Öğretmenlerin kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, atanamayan öğretmen olarak kategorize edilmesi gerçekten içimizi yakan bir tablodur. Eğitiminden, ekonomiye, sağlıktan, tarıma, ülkenin sorunlarını çözecek reçete bellidir. Cumhuriyetin kurucu değerlerine geri dönmek, Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan sapmadan yürümektir. Ne diyor Atatürk; “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve
sürdürecek sizlersiniz.” Güzel bir gelecek istiyorsak eğitimi partiler üstü görmeli, eğitimi bir ideolojinin arka bahçesi olarak gören anlayışı bir kenara bırakarak, köklü değişikler yapmalıyız ve işe öğretmenlerin özlük haklarını yükselterek, atama bekleyen öğretmenlere kadro vererek başlamalıyız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, sosyal demokrat bir anlayışla, çocuklarımızı ve ülkenin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sorunlarının çözüldüğü bir ülkede, öğretmenler gününü hakkıyla kutlayacağımıza olan inancımla sözlerimi noktalıyorum.

ASKON’DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI..
 Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz 24 Kasım Öğretmenler Günü ile alakalı bir kutlama mesajı yayınladı..
Tumbaz mesajında ;Geleceğin en büyük teminatı olan gençlerimizin, imanlı, inançlı ve donanımlı bir gençliğin yetişmesi konusunda en büyük görev ve sorumluluğun öğretmenlerde olduğunu vurguladı. "Bir ülkenin varlığını devam ettirebilmesi için yeniliği ve gelişmişliği en üst düzeyde tutması gerekmektedir. Toplumu oluşturan muasır medeniyetler seviyesine ancak ve ancak doğru eğitim ve bilinçli nesil yetiştirerek ulaşabileceğimizi unutmayalım. Gençlerimize idealistliği ve düzgün bir hayat görüşünü aşılayabilme süreci ise ailede başlar ve okulda devam eder. Düzgün karakterli, idealist ve girişimci gençlerimiz eğitim hayatlarında öğrendikleri bilgilerle hedeflerine ilerlemektedir. Gençlerimize bilgilerin verilmesi, hayatın öğretilmesi noktasında en önemli görevi üstlenenler ise öğretmenlerimizdir” dedi.
Öğretmenlik , “Bilgi yanında tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama mesleğidir. Büyük fedakârlık ve özveri göstererek, geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımızı yetiştiren, onlara iyiyi ve doğruyu gösteren, milli ve manevi değerlerimizi, doğru insan ve vatandaş olmayı, Vatan ve Millet sevgisini öğreten, çağın gerektirdiği bilgi düzeyine ulaştıran öğretmenlerimizdir. Öğrencilerine rol model olan öğretmenlerimiz öğrencilerinin kişiliğini, hayata ve insana bakış açısını da şekillendirmektedir; dolayısıyla çocuklarımızın ve gençlerimizin dinamik, açık fikirli, üretken, aynı zamanda da sorumlu fertler olarak yetiştirilmesinde eğitimcilerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.
Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olmasının öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlı olduğunu ifade eden Tumbaz, şöyle devam etti:
"Medeniyetleri eğitim, eğitimi öğretmenlerimizle oluştururuz. Toplumumuzun; milli, ahlaki, ilmi ve kültürel altyapısını, şefkat ve sabır içinde yetiştirdiği öğrencilerimizle sağlayan öğretmenlerimiz, hem bugünün mimarı hem de yarınlarımızın hazırlayıcısıdırlar. Geleceğe emin adımlarla yürüyen ülkemizde öğretmenlerimize olan inancımızı, saygımızı ve desteğimizi sürdürerek, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum..


 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:59
banner3
YORUM EKLE