Şehit aileleri ve Gaziler sitemli… 

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşun 99. yılı kutlanıyor. Bugünün Şehit aileleri ve Gazileri ise sitemli… 

Şehit aileleri ve Gaziler sitemli… 

21 Haziran 1921 Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü her yıl programlar düzenlenerek kutlanırken, bu yıl kovid-19 salgını nedeniyle programlar kısıtlı olarak gerçekleştirilecek. Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Sakarya Şube Başkanı Gazi Mustafa Çolak, konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulundu. 
“YETERİNCE DEĞER VERİLMİYOR”
Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99’ncu yıldönümünde; şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazi olanlara sağlıklı ömür dileyerek sözlerine başlayan Başkan Çolak, “Öncelikle belirtmek isterim ki, Sakarya’da şehit ailelerine ve gazilere yeterince değer verilmediğini görüyorum. Yarın yapılacak olan törende bunu bizzat görüp yaşayacağız. Bu anlamlı günlerde şehit ailelerimize ve gazilerimize en azından değer verilmeli” dedi. 
“ŞEHİT VE GAZİLER OLMASAYDI”
Bugün bir mücadele olursa, Sakaryalıların en önde canı pahasına mücadele edeceğini vurgulayan Çolak, “Bir mücadele olmuş olsa Sakarya halkı en önde mücadele edecektir. Biz, gaziler olarak da hazırız ve en önde mücadele ederiz. Gaziler ve şehitler her daim anılmalı. Eğer o şehitler ve gaziler olmasaydı, bugün Sakarya’nın kurtuluşunu kutlayamazdık. Adapazarı’nın köklü bir tarihi, köklü bir geçmişi vardır. Örneğin; Justinianus köprüsü (beş köprü), Sakarya köprüsü ve bunun gibi niceleri” diye konuştu. 
“SADECE ÖZEL GÜNLERDE DEĞİL”
Sakaryalıların geçmiş tarihini sadece özel günlerle kısıtlamayıp, belirli günlerde anılmasının önemine değinen Çolak, “Bugün ki nesil, Adapazarı’nın nasıl kurtulduğunu bilmesi için, tarihi yerlerimizi ziyaret etmeli. Adapazarı gerçekten kolay kurtulmamıştır. Çok mücadele etmiştir ve bunları insanlara anlatmak gerekiyor. Geçmişimizi unutmamamız gerekiyor. Biz dernek olarak, okullarda ziyaret gerçekleştirip öğrencilerimize neden şehitlerin olduğunu, neden gazilerin olduğunu anlatıyoruz. O zamanlarda nasıl bir ortam varmış, bunları anlatıyoruz. Geçmişimizi gelecek nesillere aktarmamız gerekir” dedi. 
136 GAZİ 181 ŞEHİT 
Yıllardır süren terörle mücadele kapsamında Adapazarı’nda 35 gazi, 43 şehit ailesi, Sakarya’da 136 gazi, 181 tane de şehit ailesinin olduğunu hatırlatan Çolak, “Gazilerimizin ve şehit ailelerimizin sadece özel günlerde değil, belirli zamanlarda manevi olarak ziyaret edilmesi gerekir. Onları yalnız bırakmamamız lazım. Manevi olarak destekçi olmalıyız. Biz, Sakarya’mızda gazilerimiz ve kahraman şehitlerimiz için bir müzenin yapılmasını istiyoruz. Serdivan’da bir camii yapılıyor. Oradaki vatandaş bizlerin de müdahil olmasını istedi ve olduk. Camimizin ismi ise; Şehitler Cami’si olacak. Camimizde, bütün şehitlerimizin fotoğraflarının yer alacağı bir pano hazırlıyoruz. Sakarya’da 1 tane şehitlik ve camii var. İnşallah bu ve benzeri çalışmalar artar” ifadelerini kullandı. Serkan Ok/Şevval Geçin 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 15:11
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER