Şehit Kaymakamın ağabeyi: "Bombayı ilçe emniyet amiri koydu" 

Görevi başında Şehit edilen Sakaryalı Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün ağabeyi sosyal medyada şoke eden bir iddiada bulundu 

Şehit Kaymakamın ağabeyi: "Bombayı ilçe emniyet amiri koydu" 

Mardin’in Derik Belediyesine kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlatılması sonucu Şehit oldu.  Arifiyeli Kaymakamın vefatıyla ilgili ağabeyi Ali Haydar Safitürk, yeni bir açıklama yaptı.  Ağabey Safitürk, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, kardeşinin ölümüne neden olan bombanın dönemin Derik İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hakan K. tarafından makama konulduğunu iddia etti.

Safitürk, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Ülkesini, milletini hizmet aşkı ile seven bir kaymakamı mesai saati içerisinde çalışma masasına kendi ilçe emniyet amiri Mustafa Hakan K. tarafından konulan bomba ile şehit etti. 3 yıl 1500 km yolu 20 den fazla duruşma yaptık koskocaman bir hiç. Kaymakamın kanından nemalanan ödüllenen bir sürü hain var."

Ağabey Safitürk, daha önce olaya ilişkin görülen dava duruşmalarında da benzer bir açıklamada bulunmuştu. Konuya dair daha önce kimi açıklamalarda bulunan Safitürk'ün babası Asım Safitürk de, olay günü yaşananları anlatırken, olayda sorumluluğu bulunduğunu iddia ettiği Emniyet Amiri Mustafa Hakan K.’nın olay yeri inceleme ekipleri gelmeden olay yerini temizlettiğini belirterek, olaydan önce kameraların söküldüğünü söylemişti.

DAVA HAKKINDA

Mardin’in Derik Belediyesi'ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlaması sonucu Şehit oldu. Olay sonrasında gözaltına alınan 71 kişiden 15'i tutuklandı. Tutuklular hakkında açılan davada geçtiğimiz yıl Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanmış ve 14 kişi hakkında beraat kararı verilirken, dönemin Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu hakkında, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verilmişti.

Dosyanın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nce 8 kişi yönünden bozulmasının ardından Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi’nde başlayan yargılamada Safitürk ailesi, 3 yılı aşkın bir süredir mahkemeler tarafından ifadesine başvurulmayan dönemin Derik İlçe Emniyet Amiri Hakan K.’ı işaret ederek, “Bu olayın baş faili emniyet amiridir. Emniyet amiri delilleri yok etmiştir. Bu amir devleti temsil edemez. Bu olayı emniyet amiri çözecektir” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından mahkemece dinlenmesine karar verilen Hakan K., üzerine atılı iddiaları reddetmişti.


Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2020, 13:35
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER