Şeker Fabrikası kendini hatırlattı

Geçtiğimiz hafta sezonu açan Şeker Fabrikası, geçtiğimiz yılları aratmayarak yaydığı kötü kokuyla kendini hatırlattı.

Şeker Fabrikası kendini hatırlattı

sakaryayenihaber.com –

Adapazarı Şeker Fabrikası, geçtiğimiz hafta sezonu açarak üretime başladı. Ülker markasının sahibi Yıldız Holding'in satın almasıyla üretim kapasitesi ve süresi artan fabrikanın yaydığı kötü koku da artarken, tepkiler üzerine arıtma sistemlerine yatırım yapıldı.

20 MİLYONLUK YATIRIM

Fabrikanın açıklamalarına göre geçtiğimiz yıllarda 20 milyon liranın üzerinde arıtma tesisi yatırımı yapılan fabrikada koku sorunu bitmiş değil... Fabrikanın bulunduğu Şeker Mahallesi ve Yazlık bölgesi ile Adapazarı ve Serdivan ilçelerinin yakın kesimleri 3 gündür kokuya hapsolmuş durumda. Vatandaşlar, yetkililere seslenerek koku sorununun artık tamamen ortadan kalkması için gerekenlerin yapılmasını istedi.

KOTASI ARTIRILDI

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi (APEK) tarafından yönetilirken, Şeker Kurulu tarafından şeker kotasına takılan fabrika Yıldız Holding tarafından Bank Asya'dan satın alınınca kotası artırılmıştı. Adapazarı Şeker'in kotası, 2019 Aralık itibarıyla son olarak 69 bin 50 ton olarak güncellendi. Fabrikaya daha önce yasak olan Eskişehir'den de önemli miktarda pancar getiriliyor. Günlük 6 bin ton pancar işleme kapasitesine sahip fabrikada 350'nin üzerinde işçi çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 10:28
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 1 ay Önce

Bu kokuya ragmen etrafındaki ev fiyatlarına ne demeli şaka her her koku pislik içinde sakarya mı pislettiler karaman yolu toz içinde evler bolkonlar battı tozdan yol bitincede daha kötü egzoz gazı karaman ıda hallettiler üzgünüm

SIRADAKİ HABER