Semerciler Mahallesi altyapıdan dertli!

Sakarya Yenihaber Gazetesi mahalle röportajlarına devam ediyor. Semerciler Mahallesi Muhtarı Necmettin Çakı ve mahalle sakinleri sorunlarını ve taleplerini anlattı

Semerciler Mahallesi altyapıdan dertli!

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, yaklaşık 6 bin nüfuslu Adapazarı Semerciler Mahallesi’nde, mahalle Muhtarı Necmettin Çaktı ve mahalle sakinleri ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Mahalle Muhtarı Necmettin Çaktı, mahallenin sağlıklı bir altyapıya sahip olmadığını belirterek, özellikle her yağmur sonrası göle dönen sokaklarının büyük sıkıntı yaşattığını söyledi.
 “AYDINLATMA SORUNU”
Altyapının yanında sokak aydınlatmalarında sorun yaşadıklarını dile getiren Muhtar Çaktı, “Sokak aydınlatmalarında sorun yaşıyoruz. Şu anda elektrik kabloları yer altına alınıyor. Bundan sonra sorun olmayacağını düşünüyoruz. Bazı cadde ve sokaklarımızda meyillerden kaynaklanan sorunlar yaşıyoruz” diye konuştu 
MAHALLENİN TARİHÇESİ 
Semerciler mahallesinin tarihi hakkında bilgi veren Muhtar Çaktı, “Eskiden Adapazarı, ada olduğu için pazarlar kuruluyormuş. Pazar kuranlar arasında semercilerde yer alıyormuş. Mahallemizin tarihi de çok eskiye dayandığı için ismini pazar kuran semercilerden almış” dedi.

Mahalle muhtarı Necmettin Çaktı’dan sonra mahalle sakinleri ile görüşen Serkan Ok, mahallenin sorunlarını bir de vatandaşlardan dinledi. Vatandaşların beklenti ve taleplerini aldı.
“OTOPARK SORUNU” 
Behice Sağlam; “Mahallemizin sorunu otopark ve yağmur suyu giderleridir. Yağmur yağdığı zaman su birikintisi meydan geliyor. Bir diğer sorunumuz ise sokak aydınlatmalarıdır. Geceleri mahallemiz zifiri karanlıkta kalıyor. Muhtarımız uzun zamandır muhtarlık görevini ifa ettiği için temel sorunları biliyor. Kendisi bizzat mahalleyi gezip sorunları not alıp yetkili yerlere iletiyor. Yalnız sorunlar tek başına çözülmez yetkili kişilerin de devreye girip bu sorunları bir an evvel çözmesi gerekir. Sorunların bir an evvel çözülmesini istiyoruz.” 


 “MUHATAP OLMADILAR, BELEDİYEDEN KOVDULAR”
Sabahat Yavaş; “Mahallemizin sorunları yollarımız ve otopark. Bir ambulans bile giremiyor. Muhtarımız elinden geleni yapıyor fakat belediye nerede? Ben büyükşehir belediyesinin kapasına kadar gittim, fakat bir kere bile benimle muhatap olmadılar. Adapazarı Belediyesine de gitmem çünkü yardım istemeye gittiğim zaman kovuldum. Mahallemize bir tane çöp konteynırı koyamadılar. Çöplerimiz yollarda birikiyor. Bizde vatandaşız. Buraya oy istemeye geldikleri gibi seçimlerden sonra da gelip sorunlarımızı dinlesinler.” 


“HİZMET ALAMIYORUZ” 
Parlak Sokak’ta esnaflık yapan Kadir Sabır; “Mahallemizde yol, çöp, trafik ve durak sorunumuz var. Ne eski belediyeden ne de yeni belediyeden hizmet alamadık. Muhtarımızın çabalarını görüyoruz fakat bu sorunlar sadece muhtarla çözülecek sorunlar değil. Vatandaşın sorunları dinlenip bunlara çözümler bulunmalıdır. Adapazarı’nın en büyük sorunları ise trafik, park ve altyapıdır. Fakat öncelikli olarak altyapının çözülmesi gerekiyor.”


 “BEKLENTİMİZ TALEPLERE YANIT VERİLMESİ” 
Şen Sokakta esnaflık yapan Erdal Tuna; “Mahallemizin sorunu otoparktır. Esnaf olarak bunun münakaşasını yapıyoruz. Belediyeden hizmet alıyoruz fakat bazı günler aksamalar oluyor. Park sorunu buradaki esnaflardan meydana geliyor. Belediyeden beklentilerimiz muhtarımızın taleplerine yanıt verebilmesi. Adapazarı’nın da en büyük sorunu otopark. Acil olarak otopark sorununun halledilmesi gerekiyor.”


“BİZE KİMSE SAHİP ÇIKMIYOR”
Bekir Karaaslan; “En büyük sorunumuz alt yapıdır. Yağmur yağdığı zaman su birikintisi meydan geliyor. Kimse bize sahip çıkmıyor. Altyapı tamamıyla çökmüş vaziyette tamamen yenilenmesi gerekiyor. Belediyeden hizmet alamıyoruz. Su birikintisi olduğu zaman kimseyi göremiyoruz, arıyoruz cevap alamıyoruz. Adapazarı’nın büyük sorunu trafik sorunu ve altyapıdır. Sakarya hiçbir hizmet alamayan vilayet.”


“BAKIM VE ONARIM YOK” 
Katlı Pazarda Esnaflık yapan İsmail Gavas; “Yağmur yağdığı zaman su birikintisi yaşanıyor. Bakım ve onarım maalesef yok. Muhtar ara sıra arıyor. Kanallar çekiliyor fakat aynı sorun oluyor. Güzel bir kanal yapılması gerekiyor yağmur yağdığında çok sorun oluyor burada. Adapazarı’nın genel sorunu ise otopark sorunudur. Millet arabasıyla buraya gelemiyor otopark olsa insanlar için gayet iyi olacak. Kısacası çok acil olan sorunların bir an evvel çözülmesi gerekiyor.” 


“BORCUMUZ VAR DİYORLAR” 
Semerciler Mahallesi Katlı Pazarda Esnaflık yapan İsminaz Mavuş; “Ben Katlıpazar’da uzun zamandır esnaflık yapıyorum. Yağmur yağdığı zaman suyun altında kalıyoruz. Esnaflar, belediyeye telefon açıyor ama gelen giden olmuyor. Belediyemizin borcu var diyorlar imkân gösteremiyorlar.  Destek alamıyoruz. Biz vatandaş olarak yetkililerden destek istiyoruz. En azından gezip sorunları görmeliler. Muhtar ve belediyeden beklentilerimiz buraya gelip bu sorunları bir an önce çözülmesi için çalışmalarını istiyoruz.”


 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER