Serbest kıyafet uygulaması esnafa rahat bir nefes aldırdı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen yıl uygulamaya konulan ve çeşitli tartışmalara neden olan serbest kıyafet yönetmeliğinin bu yıl isteğe bağlı bırakılması okul kıyafetleri satan esnafa biraz da olsa rahat bir nefes aldırdı.

Serbest kıyafet uygulaması esnafa rahat bir nefes aldırdı

Geçtiğimiz yıl büyük sıkıntı çeken esnafın bu sene satışlarla yeniden yüzü gülmeye başladı.
Yönetmeliğin hemen uygulanması okul kıyafetleri satışı yapan işyerlerinde çok büyük zararlara neden oldu. Serbest kıyafet uygulamasının kamuoyunda tepkiler alması sonrasında düzenlenerek eski haline getirilmesi okul kıyafeti satışı yapan işletmecilerin yüzünü güldürdü.
Yapılan düzenlemenin yerinde olduğunu söyleyen Adapazarı İnan Mağazası Müdürü Mücahit Kesim, “Geçen yıl serbest kıyafet yönetmeliği birçok sorunları beraberinde getirdi. Özellikle liselerde öğrenci olmayanlarında okullara girebilmesi büyük sorunlar yaratmıştı. Diğer yandan birçok aile çocuklarının her gün farklı kıyafetlerle okula göndermenin büyük sıkıntı olduğu arkadaşım şu markayı giyiyor; bende o marka kıyafetler istiyorum’ şeklindeki taleplerle aileler karşı karşıya kalacak; bu ise hem maddi hem de psikolojik açıdan aileleri zor durumda bırakacaktır. Başka bir problemde; serbest kıyafetle okullar defile alanına dönecektir. Eskiden öğrenciler akşamdan yarınki derse odaklanırken; bundan sonra yarın ne giyeceğine odaklanacaklar” şeklinde konuştu.
İnsanların artık eskisi gibi olmadığını ve alışveriş konusunda bilinçlendiğini söyleyen Kesim, “İnsanlar artık nereden hangi fiyattan, ne şekilde alışveriş yapacağını ve nasıl alışveriş yapacağını biliyorlar. Bu bizim içinde iyi oluyor, satıcıları biraz daha iyiye yöneltme, kaliteye yöneltmek, doğru fiyat politikasına yöneltmeye sebebiyet veriyor. Şimdi biz hemen hemen 30 yıldır bu okul sektörü içerisindeyiz. Okul çantalarından örnek vereyim, şimdi hükümet bu konuya ilgi gösteriyor, kanserojen içeren ithal ürünler artık raflardan yerini kaldırıyor. Bunun için okul ürünlerini özellikle üretirken sağlığa daha önem veren, daha kaliteli ürünler üretilmeli. Bizde ürünlerimizi iyi ve kaliteli ürettiğimizden dolayı işimizde bir sıkıntı olmuyor” dedi.
Hükümetin aldığı okullarda serbest kıyafet uygulaması kararının kamuoyundan tepkiler aldıktan sonra, düzenleme yapılarak tekrar eski haline getirildiğini söyleyen Mücahit Kesim, “Okullarda anketler yapılarak velilerin tepkileri alındı ama bunlar zamanında yapılabilirdi, karar alınmadan önce okul aile birlikleri, okul velileri yani bugün yapılan anketler karar çıktığı zamanda yapılabilirdi. Bugün koyulan tepkiler kararın çıktığı zamanda koyulabilirdi. Bunlar yapılmadı bir anda kararlar alınınca sektörde o kadar azalmalar oldu ki bugün ürün yapacak atölye yok, ürünü satacak mağaza yok, çoğu insanı etkiledi bu karar. Ama tabi tepkiler olunca iyide bir düzenleme yapıldı artık okullar eskisi gibi kıyafette değiştirmeyecekler belli bir standart düzenlemeye girerek daha iyi olacak bundan sonrası” şeklinde konuştu.
Serbest kıyafet uygulamasının işlerini yüzde 100 etkilediğini söyleyen Kesim, “Bir anda bütün satışlar durdu. Sektör içerisinde ki atölyeler, fabrikalar, satış yerleri hepsi kapandı. İstanbul ve İzmir’de çok büyük atölyeler kapandı. Küçük çaplı, orta ölçekli işletmeler kapandı. Adapazarı’nda bile küçük çaplı atölyeler kapandı. Ama artık düzenlemeden sonra Adapazarı’nda diyelim 200 tane okul varsa bunlardan toplasanız bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar okul var serbest kıyafet uygulamasına devam edecek olan” diye konuştu.
Adapazarı’ndaki çoğu okulun yapılan düzenlemeyle normal okul üniformalarını giyeceklerini belirten Kesim, “Adapazarı’ndaki hemen hemen bütün okullar sivil kıyafeti kullanmayacaklar. Normal okul üniformasını kullanacaklar, onlarda bir değişiklik yok. Geçtiğimiz senelerde okullarda ne giyiyorlarsa onu giyecekler. Sadece birkaç okul var serbest gidecek olan. Serbest kıyafet uygulamasının bir anda çıkması tabi işlerimizi ilk zamanlarda büyük oranda etkiledi. Ama artık eskiye dönüş olduğu için her şey yoluna girecek” dedi.
8 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin uyum eğitimi konusunda da Kesim, “Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişi belli bir uyum sürecini gerektiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çocukların okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla uyum eğitimi düzenleyerek, miniklerin okula alışmalarını sağlıyor” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER