Şerefiye Camisine trafo engeli!

Çark Caddesi’nde bulunan Şerefiye Camisinin restorasyonu için hazırlanan 3 milyon liralık restorasyon projesi rafa kalktı. İşte sebebi...

Şerefiye Camisine trafo engeli!

TESCİLLİ YAPI
İlk olarak 1809 tarihinde yapıldığı bilinen Şerefiye Camisi, depremler ve tadilatların ardından 1953 yılında şimdiki görünümüne kavuşmuştu. Tarihi cami, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nce 5 Şubat 1982 tarihinde tescillenerek koruma altına alınmıştı. 
3 MİLYONLUK PROJE
Türkiye Diyanet Vakfı ve İl Müftülüğü, Çark Caddesi’ndeki Şerefiye Camisinin restorasyonu için bir proje hazırlattı. Yaklaşık 3 milyonluk projeye göre dükkanların bir bölümü yıkılacak ve cami yarım açık kubbeleriyle estetik bir görünüme kavuşacaktı. Projeye göre trafo, Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk İlkokulu bahçesine yaptırılacak otoparka taşınacaktı.
ŞİMDİLİK RAFA KALKTI
Tasarruf tedbirleri kapsamında otopark projesi rafa kalkınca, SEDAŞ’a başvurularak trafonun yerinin değiştirilmesi talep edildi. SEDAŞ, trafoyu ancak belediyenin otopark yapması halinde taşıyacağını belirterek, öneriyi reddetti. Kendilerine gösterilen alternatif trafo yerlerini de kabul etmeyen SEDAŞ’ın inadı kırılamayınca cami tadilatı şimdilik rafa kalkmış oldu. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
E. Kara
E. Kara - 1 yıl Önce

İlginç bir mevzu yetkililerin hassas ve yapıcı olması gerekir

Sakarya 54
Sakarya 54 - 1 yıl Önce

İlginc belediye isteyecek sedas olmaz diyecek.Ben oyle birsey olacagina ihtimal bile vermiyorum.Restarasyonu yapmamak icin bence belediye kiviriyor.

Çetin cebeci
Çetin cebeci - 1 yıl Önce

Çözüm üretin çözüm odaklı olun pozitif düşünün yapıcı olun eeeeeeeyyyy kime diyorum ki öyle bir erk varmı ? Bu büroksi varya büroksi ne zaman çözüm odaklı adam gibi adamların karar verebilme yetki alabilme yetisine sahip bürokratlara geçerse ozaman hizmet hareket bulur