SESAM araştırdı... Sakarya'daki işsizlik tablosu

SESAM, Sakarya’nın Sosyo-Ekonomik Analizi konuları arasında yer alan istihdam verilerini analiz etti. Yapılan analizlerde Sakarya’da işsizlik oranınında Türkiye ortalamasının altında yer aldı.

SESAM araştırdı... Sakarya'daki işsizlik tablosu

sakaryayenihaber.com-


Sakarya’ya ait 2017 ve 2018’e ait istihdam göstergelerinin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İŞKUR, Sakarya Valiliği ilgili kamu kuruluşlarında yapılan araştırmalar neticesinde toplandığını ve analizi yapıldığını söyleyen SESAM Müdürü Prof. Dr. M. Çağlar Özdemir, “İşsizlik Oranı, İşgücüne Katılma Oranı, Çalışma Çağındaki Nüfusun Toplam, Nüfus İçerisindeki Oranı ve bunun gibi toplam yirmi beş alt parametre barındırıyor. Bu veriler sayesinde hem Sakarya ili değişimlerini hem de Türkiye genelinde Sakarya’nın durumunu net bir biçimde görebiliyoruz” dedi. 

“OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

Salgının, işgücü piyasalarını olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini söyleyen Özdemir, “ Ülkelerin aldığı önlemler ne yazık ki pandeminin önüne geçemez oldu. Salgın sonrası süreçte, dünya genelinde işsizlik oranlarında bir yükselme öngörmekteyiz. Kovid-19 sonrası, dünya genelinden, Türkiye’den ve ilimizden topladığımız verilerle virüsün işgücüne olan etkilerini değerlendirme imkanımız olacaktır” diye konuştu. 

“TÜRKİYE ORTALAMASINDAN DÜŞÜK”

Sakarya’nın istihdam alanındaki 2017-2018 verilerinin analizini yapan yüksek lisans öğrencisi Bahar Yolvermez, bazı parametrelerin de genel ortalamanın altına düşmesinin ilin sosyo-ekonomik gelişmişliğine katkı yaptığını vurgulayarak “Araştırma sonuçlarımıza göre Sakarya bazında değerlendirdiğimiz işsizlik oranı, kayıt dışı istihdam oranı, tarım dışı işsizlik oranı, yaş bağımlılık oranı, genç işsizlik oranı parametrelerinin Türkiye ortalamasından düşük olduğunu görmekteyiz. Bu oranlardaki düşüş olumlu nitelendirilmektedir. Hem Sakaya hem de Türkiye için pozitif etki oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER