Sevindiren gelişme... Donör çıkmayınca annesi umut oldu!

10 ayı aşkın süredir lösemi tedavisi gören Karaulu Tolga Eray'a uygun donör bulunamayınca, tedavisinin beklememesi için annesinden kök hücre nakli yapıldı 

Sevindiren gelişme... Donör çıkmayınca annesi umut oldu!

sakaryayenihaber.com-

Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tolga Eray, 10 ayı aşkın süredir lösemi tedavisi görüyor. Bir dönem durumu oldukça ağırlaşan Tolga Eray için ülke çapında kök hücre bağışı kampanyası başlatılsa da uygun donör bulunamadı. 


Donör arayışı uluslar arası alana yayılırken, İspanya ve ABD'den iki kişi potansiyel aday olarak öne çıktı. Aile, bu kişilerin Türkiye'ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan yardım istedi. 


Ancak İspanya'daki kişi bu süreçte yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanırken, ailenin para bile gönderdiği ABD'deki kişiye bir daha ulaşılamadı. Tolga Eray'ın tedavisini üstlenen doktorlar, tedavinin daha fazla uzamasının sorun yaratacağını belirterek aile üyelerinden kök hücre nakli yapılmasına karar verdi.  Geçtiğimiz hafta Tolga'ya annesi Gülçen Eray'dan kök hücre nakli yapıldı. 


Amcası Şaban Eray da yaptığı açıklamada Tolga'nın durumunun iyiye gitmeye başladığını söyledi. Amca Eray; "Bir an önce ilik bulmamız gerekiyordu. Bu uyarılar sonrası annesinin en uygun donör olduğunu söylediler. Gerçekleştirilen nakil sonrası Tolga şuanda gayet iyi durumda ve hzla iyileşiyor. Nakil için yapılan kampayaya başvuranlara binlerce kez teşekkür ediyoruz" dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 16:06
banner3
YORUM EKLE