Sobacılık yok oluyor

Soba satan esnafların artık sobalara ilgi azaldıkları söyleyerek artık satış yapamadıklarını dile getirdiler. Sobayı artık nostaljik olarak kullandıklarını belirten soba satıcıları mesleklerinin artık yok olmak üzere olduğunu ifade ettiler

Sobacılık yok oluyor

Son dönemlerdeki doğalgaz zamlarından dolayı gözler sobacılara döndü. Sakarya’da soba satışı yapan esnaflar, “Doğalgaza istediği kadar zam gelsin bize etkisi negatif yönde oluyor” dediler. Soba satışı yapan esnaf Mustafa İs, 50 senedir bu işi yaptığını belirterek, “Artık mesleğin sonlarına geldiğimizin farkındayım, başka bir işe geçmemiz gerekiyor. İnsanlar kömür, odun derken daha fazla uğraşıyorlar. Fiyat açısından soba daha karlı da olsa insanlar artık uğraşmak istemiyor, bir kol çevirerek her yeri ısıtıyorlar. Zaten yeni yapılan evlerde de baca çıkışı artık olmuyor çünkü direkt doğalgaz bağlanıyor” dedi. 
‘DEĞİŞTİRMEMİZ ŞART’
Mustafa İs şöyle devam etti, “İnsanlar sobaları artık nostaljik olarak kullanıyor, satışlarımız her sene düşüşte, sene de 2 ay satış yapabiliyoruz. Bu süre içerisinde ne satabilirsek o, sonrasında ise ekmek derdine düşmeye devam ediyoruz, ek işler arıyoruz” şeklinde konuştu. İs, sobacılık mesleğinin artık bittiğini söyleyerek sobacılara “mesleği değiştirmemiz şart” şeklinde düşüncelerini aktardı.
‘EK İŞLER YAPIYORUZ’
Soba satışlarında aylık olarak 3 ile 5 soba satışı yaptığını ifade eden Kadir Küçük ise, “Satışlarımız çok az, herhangi bir yoğunluk yok bu yüzden ek iş yapmak zorunda kalıyoruz” dedi. Soba çeşitlerinin çok olduğunu fakat sabit birkaç soba çeşidi sattığını söyleyen Küçük, “Birçok soba çeşidimiz var ama insanlar fiyata daha çok önem veriyor. Bu yüzden genellikle kovalı ve dökümlü sobaları daha çok tercih ediyor” dedi.
“DOĞALGAZA ZAM GELSİN”
Geçen yıla oran ile daha iyi satışlarının olduğunu belirten Fadıl Kurteş, “Biz dua ediyoruz, doğalgaz zamları gelsin diye, gelsin ki bizde daha fazla soba satabilelim. Satış konusunda geçen yıl ile bu yılı hesap edersek geçen yıldan daha iyi satıyoruz” şeklinde konuştu. 55 yıldır bu mesleği yaptığını ifade eden Kurteş, “Sadece sobacı gözü ile bakarsanız meslek bitebilir. Biz bunun yanında farklı şeylerde yapıyoruz, soba konusunda ürünlerimiz biraz fazla baya yoğun yani iyi bir tenekeciyiz” dedi. Sözlerine devam eden Kurteş, “Çatı yaparken yine bize geliyorlar, köfteci ocağını yaptıracağı bize ihtiyacı oluyor, kalorifer kazanı döşetenler borularını yine bize yaptırıyorlar dolayısıyla bu mesleği iyi yapıldığı zaman bu meslek ölmez” ifadesinde bulundu. Ayrıca Kurteş, sobaların bölgemizdeki iklimin ılıman olmasından kaynaklı en çok kovalı soba tercih edildiğini belirtti. Aynı zamanda Kurteş fiyatlar hakkında bilgi vererek, sobaların fiyatları genel olarak 300 ile 1000 lira arasında değişebildiğini söyledi. Şevval  GEÇİN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER