Şoförler memnun vatandaş isyanda

Salı günü uygulamaya konulan ulaşım zammı şoför esnafını mutlu ederken, vatandaş tepkili.

Şoförler memnun vatandaş isyanda

İğneden ipliğe zamlarla hayat şartları altında ezildiklerini söyleyen vatandaşlar, “Ulaşım zammı da tuzu-biberi oldu” dediler.

Sakarya Minibüsçüler Esnaf Odası ile Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın zam talebi, odaların bağlı olduğu Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) tarafından Büyükşehir Belediyesine iletilmiş, odalar 75 kuruş zam talebinde bulunmuştu. Esnafların zam talebi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) çıkarak, Salı günü uygulanmaya başlamıştı. Salı günü itibari ile başlayan zamlı uygulama şoför esnafını memnun ederken, vatandaşların büyük kesimi zammı fazla bularak tepki gösterdi.

“AİLEM ASGARİ ÜCRETLİ”
Boran Tunç; “Ben öğrenciyim. Asgari ücretle çalışan bir ailenin 3 çocuğundan biriyim. Üçümüzde okuyoruz. Eğitim masrafımız zaten ailemizi yeterince zorluyor. Yarın okullar açılacak. Minibüsler 2 TL, dolmuşlar 2.50 kuruş. Gidiş-dönüş her gün 5 lira yol parası. Aylık sadece bir öğrencinin yol parası 150 TL. 3 öğrenci 450 TL. Servisle gidip gelsek hemen hemen aynı para. Ailemiz bunun nasıl karşılayacak” dedi.

İlayda Küçük; “Dolmuş ücretinin 2.25 kuruştan, 2.75 kuruşa çıkarılması bir anda fazla oldu. Dar gelirli vatandaşlar neden hiç düşünülmüyor. Sosyal Devlet anlayışı nerede? Biz 2.25 kuruşu fazla bulurken, 50 kuruş zam yapılması bütçemizi hayli zorlayacak. Karar vericiler biraz da vatandaş açısından baksalar meselelere” şeklinde tepki gösterdi.

Mustafa Eraslan; “ Ben emekliyim. Aldığım üç kuruş maaşla ev geçindirmeye çalışıyorum. Bugün dolmuşa bindiğimde parayı uzattım. Şoför ‘abi 50 kuruşun var mı?’ dedi. ‘Eksim mi verdim’ dediğim de , ‘Yok abi zam geldi’ dedi. Cebinde zaten üç kuruş para var. O 50 kuruşu vermek çok zoruma gitti” dedi.

Demirhan Ersin; “Sakarya Üniversitesi’nde öğrenciyim. Zamlara o kadar alışığız ki şaşırmadım. Bugün her şeye zam geliyor, ulaşımda normaldir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Erkan Arslan; “Beklenen bir zamdı. 2.25 bize zaten 3 sene önce verilmişti. Biz bunu uygulamamıştık. Belediyeye zam için gittiğimizde ‘siz bunu bir uygulayın öyle gelin’ dediler. Bir yıl 2.25 kuruşu uyguladık. Bugün yeni zammımızı aldık. Vatandaşın tepkisi çok fazla değil. Bu zammı biz çoktan hak etmiştik” dedi.

Ahmet İleci; “Şuan zammın olması iyi oldu. Ancak bunu yolcu olarak çok fazla hissetmedik. Çünkü tatilde olan vatandaşlar var, okullar açıldığında hissedeceğiz inşallah. Olmasaydı perişandık. Vatandaş ‘çok oldu’ diyor. Ama 5 yılda bir zam almış olduk. Buda çok görülmememi. Ekmeğe nasıl zam geldiğinde vatandaşın zoruna gidiyorsa, ulaşım zammı da haliyle onları zorluyor” diyerek, vatandaşın tepkisine de hak verdi.

Necmi Işıker; “Zam tabiki vatandaş için hoş bir şey değil. Ama mecbur kaldık, bizde zor durumdaydık. Taşıdığımız ücret artık arabanın giderlerini bile karşılamaz olmuştu” dedi.
Serkan ÖZAY
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2019, 14:55
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali karsli
Ali karsli - 1 yıl Önce

Bilge hastahanesinden bin, yeni camide in, çif tarife. Mesafe 1 km