Sokak köpekleri bıktırdı

Sokak köpekleri bıktırdı

Sokak köpekleri bıktırdı

Sokak köpeklerini sorun olmaktan çıkarmak için yasa değişikliğinin şart olduğunu belirten Türkiye Muhtarlar Derneği Şubesi Başkanı Erdal Erdem 'Sayıları hızla artan sokak köpekleri sorun olmaktan çıkarılmalıdır.' dedi.

Sayıları artıyor
Gün geçtikçe sayıları hızla artan sokak köpekleri şehrin en büyük sorunlarından biri haline geldi. Sokak köpekleriyle ilgili sorunun ancak yasa değişikliği ile çözülebileceğini söyleyen Türkiye Muhtarlar Derneği Şubesi Başkanı Erdal Erdem, konu ile ilgili bir açıklama yaptı. 2005 yılının son aylarında çıkan 5199 sayılı Sokak Hayvanları Koruma Kanunun 6. Maddesi'nde değişiklik yapılması gerektiğini belirten Erdem 'Aksi takdirde sokak hayvanları şehrimiz için en büyük sorun olmaya devam edecektir.' dedi.

Sorun çözülemiyor
Kanunun 6. maddesinde yer alan, sokak hayvanlarının toplanıp rehabilite edilmelerinin ardından tekrar alındığı yere bırakılması şartının değiştirilmesi gerektiğini belirten Erden 'Konu ile ilgili daha önce çeşitli girişimlerde bulunmuştum. Ancak girişimlerin sonuçsuz kaldı.' diye konuştu. Toplanan sokak hayvanlarının alındıkları yerlere geri bırakılmasının yanlış olduğunu belirten Erdem 'Alınan köpekler aşılandıktan sonra yerine geri bırakılıyorsa sorun çözülmemiş oluyor.' ifadesini kullandı.

Yön değiştirme
Çalışmaların bu şekilde yürütülmesinin sadece sorunun yön değiştirmesi anlamına geldiğini belirten Erdem 'Yani bir vatandaşı kuduz olmayan bir köpek ısırır. Ancak nihayetinde o sokak köpeği o vatandaşı ısırmıştır.' dedi. Toplanan sokak hayvanlarının barınaklarda tutulmalarını isteyen Erdem 'Bu vesile ile evlerinde kedi, köpek türü hayvanlar beslemek isteyen vatandaşlar bu barınaklardan istedikleri hayvanı seçme şansına sahip olabilirler. Sokak köpeği sorunu bu yöntemle çözülebilir.' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE