Şoke eden açıklama: "Cenazeleri çöp poşetinde aldılar"

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında 7 işçinin can verdiği patlamayla ilgili konuşan Avukat Saadet Civelek, "İnsanlar bir hafta sonra cenazeleri çöp poşetlerinde aldılar. Bunun hesabının sorulmasını istiyorlar" dedi.

Şoke eden açıklama: "Cenazeleri çöp poşetinde aldılar"

Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar adlı havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen, 7 işçinin yaşamını yitirdiği, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin dava bugün başladı. Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması mahkeme salonunun yetersizliği nedeniyle ertelendi.

BU FABRİKADAKİ ALTINCI PATLAMA

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 27 sayfalık iddianamede, fabrikanın kaçak olarak barut ürettiği, yapıların ruhsatsız olduğu, binalarda ve depolarda gerekenin çok üzerinde üretim malzemesinin bulunduğu, elektrik bağlantılarının özensiz yapıldığı, işçilere daha fazla üretmeleri için baskı uygulandığı vb. bir dizi ihlal sıralanıyor. 5’i tutuklu 7 sanık hakkında ‘bilinçli taksir ile ölüme ve yaralanmaya sebep olma’ suçlamasıyla 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

İşçi ailelerinin avukatları ise bu fabrikada daha önce de çok sayıda patlama yaşandığına dikkat çekerek, sanıkların ‘olası kast’ suçlamasıyla yargılanması gerektiğini vurguluyor. BirGün’e konuşan Avukat Saadet Civelek, şöyle diyor: “İddianamede bu fabrikada daha önce gerçekleşen 5 patlamaya yer verilmiş. Biz de buna rağmen aynı fabrikada 6’ncı kez patlama oluyorsa, bunun kasıt olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyoruz.
Öte yandan işçiler fabrikada yoğun bir üretim baskısı olduğunu, bundan dolayı patlamanın meydana geldiğini anlatıyor. Sipariş yetişsin diye işçilere baskı yapılıyor, önlemler bile bile alınmıyor. Kuralsızlığın bu fabrikada kural haline geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla sanıkların ‘bilinçli taksir’den değil, ‘olası kast’tan yargılanmasını istiyoruz.”

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hazırladığı ve 28 Aralık’ta dosyaya eklenen iş kazası tespit raporu da Av. Civelek’in sözlerini destekler nitelikte. Bu raporda işverenin yüzde 95 oranında kusurlu olduğu belirtiliyor. Civelek, söz konusu raporun özellikle tazminat yükümlülüklerinin belirlenmesi açısından önemli olduğunu söylüyor. Öte yandan fabrika yönetimi, işten çıkardığı işçilere henüz kıdem tazminatlarını bile vermiş değil. Hatta patlamada can veren işçilerin yakınlarına bile tazminat ödenmemiş. Ailelerin öncelikli beklentisinin tazminat değil, adalet olduğunu vurgulayan Civelek, “İnsanlar bir hafta sonra cenazeleri çöp poşetlerinde aldılar. Bunun hesabının sorulmasını istiyorlar” diye konuşuyor.

KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMALI

Av. Civelek, fabrika sahibi Ali Rıza Ergenç Coşkun ile fabrikada kimyager olarak çalışan Ahmet Çağırıcı’nın tutuksuz yargılandığına dikkat çekiyor. Fabrikadaki kuralsızlığa göz yuman, denetim görevini gerektiği şekilde yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Civelek, “Bu konuda ne takipsizlik kararı verildi ne de bir gelişme oldu. Akıbetini bilemiyoruz. Ama şunu biliyoruz: Eğer denetimler gerektiği gibi yapılsaydı bu patlama meydana gelmezdi, 7 işçi arkadaşımız aramızda olurdu” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: birgün.net
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 02:01
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elagözlü
Elagözlü - 2 hafta Önce

Çok üzücü İnş birdaha yaşanmaz mekanları cennet olsun sebep olanlarıda Allah bildiği gibi yapsın çıkamasın ordan inş