'SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ'

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı, son zamanlardan Kocaali ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili bir açıklama yayımladı.

'SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ'

Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Kılcı, yayımladığı açıklamada, şiddetin bir bütün olduğunu ifade etti. Kılcı, “Bugün hayvana yöneltilen şiddet yarın size çocuğunuza yöneltilir. Bu noktada kanunların yetersiz ve uygulayıcıların duyarsız olmasını fırsat bilip hayvana karşı şiddet ve sapkın hareket gösterenler artık kayıt altına alınarak birçok haktan kısıtlanmalıdır” ifadelerini kullandı.
AMELİYAT SONRASI
Kılcı, “Maalesef bu başıboşluğun en çirkin örneğini 26 Mayıs’ta  Kocaali’de yaşadık. Kocaali Barınağı içinde kafeste kan kaybetmiş baygın yatan köpek gönüllülerce bulundu, veteriner incelemesinden geçen köpek de anüs genişlemesi, bağırsak da hırpalanma tespit edildi. Tecavüz olayından 60 saat önce başarılı bir kısırlaştırma ameliyatı geçiren dişi köpeğin ölüm sebebi; şiddetli tecavüz sebebi ile dikiş yerlerinin açılmasına bağlı iç kanama olarak tespit edildi” dedi.
BAŞKANLA GÖRÜŞME
Kılcı, “Konu ile ilgili olarak belediye başkanı ile görüşüldü, belediye başkanı basında çıkan eksik haberler ile kendini savunsa da köpeği bulan kişilerin beyanları ile gerçek ortaya çıkmıştır. Köpeği bulan kişilerle yapılan görüşmede köpeğin baygın halde barınakta kafes içinde bulunduğu belirtilmiştir” diye konuştu.
ŞAŞIRMADIK
Sokak hayvanlarına karşı şiddet ve tepkilerin, sokak hayvanlarına  sahip çıkanlara yönelik te olduğunu belirten Kılcı, 2019 yılında belediyenin sokak köpeklerini usulüne aykırı toplandığını  belirtti. Kılcı, “ Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak yaptığımız görüşmelere rağmen belediye usulsüz toplamalarına devam etmiş,  toplanan köpeklerin başka mahalleye bırakıldığı iddia olunsa da toplanan küpeli köpeklerin bir kısmı gönüllüler tarafından Adapazarı ilçesi Kerestecilerde ve Hendek ilçesi Çam dağında bulunmuştur.” İfadelerini kulandı.
TAKİP EDECEĞİZ
Kılcı yaptığı açıklamanın sonunda “Kanunların yetersiz, meclisin yetersiz kanunlara duyarsız, kanun uygulayıcıların ve yerel yönetimlerin ise sahibi olmayan, dertlerini anlatamayan bu canlıları korumak yerine sahipsiz bırakarak, kanunla yerel yönetime yüklenmiş görevleri yerine getiren bireysel girişimlerin karşında yer alarak, şiddeti ve uygulayıcılarını cezalandırmayarak ve zaman zaman koruyarak kamu vicdanının güvenini sarsmaya devam ettiği sürece maalesef daha birçok tecavüz ve katliam haberi almaya devam edeceğiz.   Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilimizin en uzak ilçelerinden olan Kocaali ilçesinde tespit edilen hususlar kanımızı dondurmuş ve yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dâhil olma kararı alınmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER