"Sorumsuzluk anıtı"

Büyükşehir Belediyesi’nce 2016 yılında yıkılan AFA Kültür Merkezi ile ilgili bir gelişme yaşanmazken, CHP Adapazarı İlçe Başkanı Çetin, bölgenin “sorumsuzluk anıtı” olduğuna dikkat çekti. Mahalle sakinleri ise yaşanan sorunlardan dolayı isyan etti

"Sorumsuzluk anıtı"

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

Dönemin iktidarınca 1984 yılında yapımına başlanan AFA Kültür Merkezi, yapım sürecinde yaşanan birçok olumsuzluklar nedeniyle geç de olsa tamamlanarak 1999 Marmara Depremi’ne kadar Sakarya halkına hizmet vermeye devam etti. Deprem sonrası oluşan risk nedeniyle üstten iki katı yıkılıp kısmi güçlendirmeler yapılarak bir süre daha hizmet vermeye devam eden Kültür Merkezi, giderilemeyen yapısal sorunlar nedeniyle 2016 yılında yıkıldı.

“SOMUT AÇIKLAMA YOK”

AFA Kültür Merkezi’nin yıkımından sonra bir faaliyet yapılmamasına karşı bölgede belirsizlik yaşandığına dikkat çeken CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, “Ne yazık ki günümüzde güzel kentimizin girişinde adeta bir beceriksizlik ve sorumsuzluk anıtı boş bir arazi durmaktadır. Bina yıkımından önce açıklanan proje ve bu projenin finansmanının nasıl sağlanacağı ile ilgili hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan yıkımı gerçekleşti. Dönemin Büyükşehir Belediyesi kısa zamanda yeni kültür merkezi inşaatının bitirileceğini ve hizmete açılacağını söylemesine rağmen aradan geçen onca zaman boyunca kentimizdeki diğer atıl, tamamlanmamış projeler mezarlığı içinde yer aldı. Bugün dahil büyükşehir tarafından konuyla ilgili somut bir açıklama yapılmıyor” dedi.

“BECERİKSİZ YÖNETİM”

Kente yakışır bir kültür merkezinin bir an önce yapımına başlanması gerektiğini belirten Başkan Çetin, “Sakarya Üniversitesi, sanayisi, tarihi ve doğal güzellikleri ile cazibe merkezi olan bir kentin kültür merkezi olmaması, bu kentin tarihine aydınlığına, öğrencisine ve tüm halkına yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Sakarya’mızı adeta bir proje mezarlığına çeviren yönetim anlayışının bir an önce terk edilmesi gerekmekteydi. Sayın halkımızın, şunu iyi bilmesini istiyoruz ki genelde ve yerelde iktidarı ele aldığımızda kentimizin eğitimine, kültürüne, sağlığına, çocuğuna ve her bir canlısına Sakarya’mızı hem sanayi hem de sosyokültürel anlamda hak ettiği noktaya getirmede hiçbir eksiklik yoktur” sözlerine yer verdi.

“GİDEREK KÖTÜLEŞİYOR”

Bölgede yaşayan apartman sakinleri ise gece-gündüz fark etmeksizin sorunların yaşandığını dile getirdi. Yargı Apartmanı sakinlerinden Nevin Okur, daha önce yetkililere başvuru yapmalarına rağmen geri dönüş alamadıklarını belirterek, “Bu arazi ile ilgili birçok sıkıntılarımız oldu. Sıkıntılarımızın en başında madde bağımlıları yer alıyor. Herkes pisliğini bu araziye atıyor. Bu konudan çok fazla rahatsızlık duyuyoruz. İki kere yetkililere başvuruda bulunduk. Önce ilçe belediyeye gittik, o belediye bizi diğer belediyeye, diğer belediye ise büyükşehre yönlendirdi. Biz burada yaşayan sakinler olarak bu durumlardan çok rahatsızız. Buraya kongre merkezi yapılacaktı fakat 5 senedir hiçbir değişim olmadı. Aksine durum giderek kötü hal almaya başladı. Tek başımıza dışarı çıkmaya korkar olduk” dedi.

“ÇÖPLÜK YUVASI”

AFA Kültür Merkezi’nin boş arazisinin adeta çöplük yuvasına döndüğünü belirten bir diğer apartman sakini Necdet Akın ise, “Her gelen çöplerini buraya atıyor. Pislik ve kokudan geçemiyoruz. Özellikle de eşya yenileyenler koltuklarını buraya atıyor. Bu da madde kullanan şahıslara davetiye çıkarmış oluyor. Önceden 1-2 kişi gelirken şimdi grup halinde gelmeye başladılar. Buraya “kültür merkezi yapılacak” denildi. Birkaç proje daha söylendi fakat hepsi lafta kaldı. Bildiğim kadarıyla burası mahkemelik olduğu için senelerden beri bir çözüme kavuşmadı. Kime sorsak bizi başından savurarak ben bilmem diyor. Herkes “bir şey bilmiyorum” cümlesine sığınıyor. Bizler sorumsuzluktan çok sıkıldık” ifadelerine yer verdi.

“SÖZÜ TUTMA ZAMANI”

Madde bağımlısı gençlerin uğrak mekanı haline geldiğini söyleyen Erdoğan Portakal, “Bu bölgede en çok geçmişi olan kişilerden biri de benim. AFA aslında son 5-10 senedir değil yıllar boyunca sorun haline gelmiş bir bölge. Eski büyükşehir başkanı tarafından yıkılan daha sonra valilik ile ortak çalışma yapılarak kongre merkezi yapılacağı ifade edilmişti. İşin içine darbe girişimi girdi. Daha sonra da kişiler değişti fakat değişiklik yaşanırken gelecek olanlar burayla alakalı sözler vermişti. Şimdi geçmişe baktığımızda üzerinden 5 sene geçti. Bu süreçte kimse elini taşın altına koymadı. Bölgenin hemen yanında park bulunuyor. Aileler çocuklarını tek başına sokağa gönderemiyor. Herkes korku ve panik içinde. Bizler hem çevre kirliliğinden hem de kendini bilmez madde bağımlılarından dolayı bıkmış ve usanmış haldeyiz. Büyükşehir belediye başkanı bir söz vermişti, şimdi o sözü tutma zamanı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:31
banner3
YORUM EKLE