‘Sözün bittiği yerdeyiz’

Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte kahvehane sahibi esnaflar, geçim sıkıntısı çektiğini dile getirerek devletin 25 bin TL’lik vermiş olduğu kredinin ötelenmesini istedi

‘Sözün bittiği yerdeyiz’

DEVLET FAİZLİ PARA VERDİ

Sakarya’da aylarca kapalı kalan kahveciler işletmelerini ayakta tutabilmek için hükümet tarafından verilen faizli 25 bin TL tutarındaki kredilere başvurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından yeni genelge ile birlikte kahvehaneler şartlı açıldı. Oyun oynamak ve gazete okumak gibi eylemlerin yasaklandığı kahvehanelerde sadece içecek satışlarına izin verildi.

Sakarya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altay, devletin vermiş olduğu 25 bin TL’lik krediyi esnafların işyerlerinin batmaması ve ailelerini geçindirebilmeleri için kullandığını dile getirdi. Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçesi olmak üzere 500 civarında kahvehane olduğunu bildiren Başkan Altay, “Bin 100 adet üyemiz var. Bunların çoğu geçim sıkıntısından dolayı el değiştirdi. İnsanlar borç içinde olduğu için dükkanlarını ucuza verdi. Devlet Faizli para verdi ve bu ay ödemesi var. Fakat ödeyebilecek bir esnaf yok. Kahvehaneler açık ama oyun yok. Oyun olmayan yerlerde de bizim kahvecinin parası kazanma şansı yok. Oyun, gazete olmayan yerde insan kahveye gelmez” dedi.

400 BİN TL CEZA

Pandemi süresince denetimin düzgün yapılmadığını vurgulayan Başkan Altay, “Federasyona söyledim gerekli çözümler yapılabilsin diye fakat herhangi bir çözüm alamadık. Açık şeker yapanları biz çay ocakları dahil uyarılarda bulunuyoruz, ceza yiyeceklerini anlatıyoruz. Bu zamana kadar ortalama 400 bin TL ceza yazıldı. Bizim yaptırım gücümüzde yok bu konuda. Denetimler eksik yapılıyor. Kahve kültürü 500 yıllığa dayanıyor. Getirilen yasaklarla birlikte bu kültür yok olma yolunla ilerliyor. Kahvelerin ümitle açılmasını bekliyoruz. Net bilgi gelmiyor bize açık ya da kapalı olduğuna dair. Kendi başının çaresine baksınlar deniliyor. Bizler sözün bittiği yerdeyiz. Bize genelge gelmeden bizler cevap veremeyiz. Kahveler açık ama oyunlar ve gazeteler olmayınca haliyle kapalı olmaktan bir farkı yok” diye konuştu.

‘HİÇBİR SİYASETÇİ GELMESİN’

30 yıllık kahvehane işlettiğini bildiren Esnaf Cemalettin Demir, “Pandemiye karşı hijyenik olarak her türlü gerekenleri devletin vermiş olduğu kurallar çerçevesinde uyguluyoruz. Maskesi olmayan müşterilerimize maske veriyoruz. Devletin verdiği krediden yararlandık ama nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. En azından ileriye ertelenmesini bekliyoruz. Ödeyemeyeceğiz çoğu arkadaşta ödeyemeyecek. Gazeteler ve oyunlar bizim kültürümüzde vardı. Gazete koyamıyoruz önceden 10-12 çeşit gazete bulunurdu biz bunlarla çay satıyorduk Kahveler artık sessiz müzikte olmasa boş bir dükkan gibi. Değişik bir hayat yaşıyoruz. Yüzde 50 düştü işler, gelir olarak da kişiler olarak da. Devletimiz bize sahip çıksın o konuda hiçbir şekilde sahip çıkılmadı. Geçen sene baz alınıp üretmediğimiz çalışmadığımız iş yerinde faturaları da eşten dosttan para alıp kesilmesin diye ödedik. Bu saatten sonra hiçbir siyasetçi gelmesin kahvelerimize seçim zamanı da geçim zamanı da gelmesinler” şeklinde konuştu.

‘GELİRLER DÜKKANI ÇEVİRMİYOR’

Çalışanlarını ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarmak zorunda kaldığını dile getiren Esnaf Vedat Küpçü, “Şu an oyun oynatmıyoruz zaten cezası var. Gelirimiz yarı yarıya değil yarıdan fazla düştü. Çalışan iki elemanımız vardı ikisini de çıkarttık. Kendim idare ediyorum, buranın sahibiyim ama çayı kendim dağıtıyorum. Benim kahvem kalabalıktı arka bahçem de var ön tarafta var yaklaşık 100 kişiye yakın her gün gelen vardı. Şu an toplasanız 15-20 kişi zor geliyor. Gelirler dükkanı çevirmiyor. Devletten beklentimiz en azından kira yardımı. 2 bin TL kira veriyorum dükkan sahibi benden tam istiyor. Şimdi kirayı bile cebimden karşılıyorum. Devletin bize karşı bir yardımı yok” ifadelerini kullandı.

MÜŞTERİLER AZALDI

9 ay boyunca kapalı kaldıkları için fatura ödemekte ve gelir elde etmekte güçlük çektiklerini söyleyen 15 yıllık esnaf Süleyman Duman, şu ifadelere yer verdi; “Temizlik malzemeleri hijyen malzemeleri aldık. Maskelerimiz kolonyalarımız dezenfektanlarımız var. Bardakları makinede yıkıyoruz zaten elde yıkama yok artık. Masaları her müşteriden sonra temizliyoruz bunlar da haliyle masraf oluyor. Her ay bin TL sadece hijyen malzemelerine dezenfektanlara veriyoruz. Kazancımızın yüzde 50’si hijyen ürünlerine gidiyor. Yaptığımız işler zararlarımızı karşılamıyor. Müşterilerimiz yarı yarıya düştü. Tok karnına çalışıyoruz” dedi.

Şevval GEÇİN

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 11:16
banner3
YORUM EKLE