Sucuk ve köfte imalatları denetlenmiyor!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Meclisi’nde gündem ilimizde at ve eşek eti içeren besin maddelerinin satılmasıydı.

Sucuk ve köfte imalatları denetlenmiyor!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ekim ayı meclis toplantısında konuşan konulardan biri de ilimizdeki bazı firmaların et ürünlerinde at eti tespit edilmesiydi...
Meclis üyesi Ekrem Seçgin yaptığı konuşmada meslek komitelerinden veterinerlerin de bulunduğunu hatırlatarak, “Geçtiğimiz ayda ulusal ve yerel basında et ile ilgili sansasyonel değil gerçek olaylar çıkmıştır. Bu et ürünlerinin taklidi ve tağşişi tüketici olduğumuz bizleri de üzmüştür. Bu konuda veterinerlerimiz bizlere ulaşıp da bu konuyla ilgili görüşleri ve sitemleri bulunmaktadır. Bizde bunlara tercüman olmak zorundayız. Veterinerler gerekli olduğu şekilde temsil edilmediklerini düşünüyorlar. Et olayına direkt olarak müdahil olmak istiyorlar” dedi.
MEZBAHADA KESİLMEZ
Seçkin, “Mezbahalarda çalışma şartlarından dolayı oluşan ilçe mezbahalarda yetersiz veteriner olmamasından dolayı bu işe müdahil olmak istiyorlar. Bazı önerileri bizlere söylediler ben burada birkaç tanesini okumak istiyorum. Birincisi sucuklarda at- eşek eti çıkması ve tavuk eti karıştırılması sucuk ve köfte imalatlarının denetlenmediğini gösteriyor. At ve eşek eti hiçbir mezbahada yapılmaz. Bunun için ilçe de belediye veteriner hekimi, zabıta birimleri kolluk kuvvetlerinin sorumluluğunda olup yasa dışı kolaydır. Böyle kesim yapanlar büyük ceza almalıdır. Çok büyük müeyyide cezaları olmadığından dolayı tekrar bu işleri yapıyorlar. Mevcut mezbahalar belediye ve tarım il müdürlüğü tarafından sıkı denetlenmelidir. Sabah saat 06.00’da kesim yapılıyorsa orada olmalılar. Bazı hastalıklar çıkmaktadır. Denetim olması gerekiyor. Bu işin kıssası başka bir şey yok” dedi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 18:09
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER