SURİYELİ BAYANLARA İSTİHDAM PROJESİ

Kadın ve Demokrasi Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliği ile sığınmacı bayanlara yönelik hazırlanan entegre ve mesleki eğitim projesinin imzaları dün atıldı.

SURİYELİ BAYANLARA İSTİHDAM PROJESİ
banner24

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ortaklığında Sakarya’daki Suriyeli Sığınmacı Kadınlara yönelik toplumsal uyum projesine adım atıyor Proje gereği ilk etapda Suriyeli bayanlara mesleki eğitim verilecek, ikinci etapta iş imkanı tanınacak Proje gereği dün KADEM, Sakarya’daki Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Yönelik Toplumsal Uyum Projesi ile ilgili olarak dün basın toplantısı düzenledi, protokol imzaladı.. Karaman Geçici Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Büyükşehir belediye Başkanı Zeki  Toçoğlu,  KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, KADEM İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, İHH Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, İŞKUR temsilcileri katıldı.
GENEL BAŞKAN
KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sakarya KADEM’de güzel işler yapacağımızdan emindik. Sakarya’da tüm kurumların KADEM’le işbirliğine çok açık bir şekilde olmaları bizi her zaman umutlandırdı. Bugün yaptığımız faaliyetlerden biri olan Suriyeli Sığınmacı Kadınlara Mesleki Eğitim Kursu’nu çok kıymetli buluyorum.” ifadelerini kullandı.
3 AYLIK EĞİTİM
KADEM İl Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu, “KADEM Genel Merkezi’nden aldığımız destek ve ilhamla Sakarya’da sahaya indik. Çalıştay düzenledik. Çalıştay sonucunda sığınmacıların istihdamının önündeki en büyük iki sorunun dil ve istihdam olduğunu gördük” dedi. Zehra Toçoğlu, yaptığı açıklamanın devamında İŞKUR’la yaptıkları görüşmeler sonucu 3 aylık meslek eğitim kursları ardından, tekstil dalında Suriye’li bayanlara yönelik istihdamın açılacağını da vurguladı.
BAŞKAN’DAN DESTEK
İl Milli Eğitim Müdüresi Pervin Töre, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak böylesine anlamlı bir törene katılmaktan dolayı onur duyuyorum. Emeğini geçenlere teşekkür ederken protokolün hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. Programda konuşan Başkan Toçoğlu, “Ülkemizin birçok bölgesinde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimize Sakarya’da da kucak açmanın, ev sahipliği yapmanın mutluluğunu beraberce yaşıyoruz. Temennimiz bu coğrafyadaki akan kanın bir an evvel durması ve ülkelerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan kardeşlerimizin bir an evvel eski hayatlarına daha iyi şartlarda kavuşmalarıdır. Onları ve onların çocuklarının eğitimleri için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” dedi.
Elif ALGÜL

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21