Süs bitkiciliğinde bir numarayız

Bu yıl Sakarya Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleştirilecek olan 3. Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali öncesinde Sapanca Green Blue Restaurant’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Süs bitkiciliğinde bir numarayız

Sapanca Kırkpınar’da yapılacak olan festivale geri sayım sürüyor. Kırkpınar sahilinde 50 bin metrakare alanda yapılacak olan festival Kovid-19 önlemleri alınarak gerçekleştirilecek. Basın toplantısına Festival Koordinatörü Remzi Adıyaman’ın konuşmasıyla başladı. Adıyaman konuşmasında festivalin teknik yönlerini açıklarken ‘’Bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz festivalimizde üç yılda büyük bir yol kat ettik. 50 bin metrekareye alt ve üst yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Pandemi dolayısıyla sıkıntı çeker miyiz diye düşünmüştük fakat çok fazla rağbet ile karşılaştık’’ ifadelerini kullandı. Kırkpınar sahilinde düzenlecek olan festivalin açık havada yapılacak olması nedeniyle avantajlı olduklarını dile getiren Adıyaman reklam ve lansman açısından başta Sakarya olmak üzere Sapanca’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Adıyaman sözlerini ‘Festivalimizde her türlü hijyen önlemleri alınmıştır ve pandemi kurallarıa uygun bir şekilde gerçekleştirilecektir.’ diyerek tamamladı.

Toplantının devamında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce bir konuşma gerçekleştirdi.  Yüce; Sakarya’yı turizm, tarım, eğitim, spor sanayi ve ticaret alanında değerlendirerek şehirdeki her türlü potansiyelin önemli olduğunu belirterek bununla ilgili çalışmalar yaptıklarından bahsetti. Peyzajın ve süs bitkiciliğinin ülkemizde hakim olan mimari anlayışta önemli bir yere sahip olduğuna değinerek şehir planlamalarında ve tasarımlarında pek çok projenin temelini oluşturduğunu söyledi.  Yüce ‘’ Bu festival şehrimizi tanıtan bir faaliyettir, Sakarya’yı peyzaj ve süs bitkiciliği alanında hem ülkemizde hem dünyada söz sahibi haline getirmeyi planlıyoruz. Böylece hem iş istihdamını arttıracak hem de Sakarya’yı sektör liderliğine taşıyacaktır’’ dedi.

Sektör temsilcilerini, üreticileri, kamu kurum ve kuruluşları ilaçlama bitki besleme gibi pek çok alanda bir araya getirecek olan festival 16-19 Eylül tarihleri arasında Sapanca Kırkpınar sahilinde gerçekleşecek.

Sakarya’yı turizm tarım eğitim spor sanayi ve ticaret alanında ve potansiyellerinin her şekilde değerlendirilip bununla ilgili çalışmalar yapıldığından bahsetti. Bu yıl 3.sünü gerçekleştireceğimiz festivalde tüm dünyada ve ülkemizde hakim olan mimari anlayışta peyzaj önemli bir yere sahiptir şehir planlamalarında ve tasarımlarında pek çok projenin temelindedir. Sürekli gelişen ve değişen organizma olan şehirlerde nüfus tarım sanayileşmeye cevap verilmelidir. Bu festival şehrimizi tanıtan bir faaliyettir, şehrin gelişmesine ve ekonomik açıdan katkı bulunuyor.  Festivalde sektör temsilcileri   üreticler ilaçlama, bitki besleme kamu kurum ve kuruluşlarını bir araya getirerek sektöre katkı sağlayarak gelişmesini hedefliyoruz.  Süst bitkiciliği yetiştiriciliği alanında şehirimizi hem ülkemizde hem dünyada söz sahibi haline getirmeyi planlıyoruz. Böylece hem iş istihdamını arttıracak hemde sakarya sektör liderliğine taşıyacaktır. Üretim ve pazarlamayı bir araya getirerek azami verim elde etmesini istiyoruz.       Merve Kurtulan

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 14:40
banner3
YORUM EKLE