Süt üreticileri zam bekliyor!

Adapazarı Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, 2 yıl içinde süte yüzde 15 civarında zam geldiğini belirterek, “2 yıl içinde samana, yeme gelen zamlar karşısında süte yapılan zam eridi. Süt üreticileri mağdur. Süt üreticilerinin  mağduriyeti giderilmelidir” dedi.

Süt üreticileri zam bekliyor!

2008 yılından bu yana Adapazarı Süt Üreticileri Birliğinde başkanlık yaptığını söyleyen Mahit Tınmaz, “Süte yapılan zammın ardından hemen girdilere zam yapılması süt zammını eritmiştir. İnsanları bir taraftan hayvancılığı yönlendirirken, verileni bir taraftan almak bu işe hevesi olanların hevesini kırmaktadır. Süte zam yapıp, ardından da maliyetlere de zam gelirse, süte yapılan zammın bir anlamı kalmaz” diye konuştu.
NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Süt sağaldıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Tınmaz, “Aslında sütün üretildiği tek merkez var o da hayvan, çok fazla dikkat etmesi gereken bir şey yok. Hayvandan süt alındıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar; sütün bozulması hava şartlarına bağlı olduğu için soğuk havalarda bozulma süresi uzar, sıcak havalarda daha kısa sürede bozulur. Tek önemli nokta, süt sağımından sonra temiz bir kaba konulmalı ve soğutulmalıdır. Sıcakken hava ile teması da önlenmelidir. Bir an önce tüketime sunulması veya mamul yapılması gerekir” şeklinde konuştu. 
“SÜTÜN FİYATINI YEM BELİRLEMELİ”
Yem, elektrik, işçilik ve ilaç maliyetlerinin yüksek olduğundan yakınan Tınmaz, “Sütün fiyatı aslında yeme göre belirlenmeli. Yeme zam geldiğinde, süte de mutlaka zam gelmeli. Çünkü yem vermezseniz hayvanda ki verim ve performans düşer, süt kalitesi de düşer. Sürekliliği olmaz, herkes üretimden vazgeçmenin yollarını arar” dedi. 
“HER GEÇEN GÜN AZALMAKTA”
Devletin süt üreticilerini yeteri kadar desteklemediğini de kaydeden Başkan Tınmaz, “Özellikle Sakarya da bu mesleğe ilgi her geçen gün azalmakta. Genç nesil bu işi yapmak istemiyor. Bu sektör ölüyor. Öleni diriltmekte çok zor. Birliğimizde toplam bin civarı üyemiz var. Bunların 800 civarı faul, 200 civarı faul değil. Yer olarak baktığımız zaman 80 tane köy bize bağlı ama köylerde ki üretici sayısında ciddi düşüşler olduğu için süt miktarında gerileme var. Köylerden günlük 30 ton civarında süt geliyor” şeklinde konuştu.
Şengül KABAÖZ/ Furkan DEVELİ 


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER