Tabakhane kentsel dönüşüm bekliyor: Sokaklarımız dar

Adapazarı ilçesindeki mahalleleri karış karış dolaşıp, vatandaşın sorunlarını ve taleplerini kamuoyuna duyuran Yenihaber Gazetesi, bugünden itibaren Erenler İlçesi’nde mahalleleri karış karış gezmeye başladı. İlk durağı  6 caddesi, 45 sokağı ve 6 bin 200 nüfusu ile Tabakhane mahallesi oldu.

Tabakhane kentsel dönüşüm bekliyor: Sokaklarımız dar

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, Erenler Tabakhane muhtarı Erol Şahin ve vatandaşlar ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Tabakhane mahalle muhtarı Erol Şahin, mahallenin öncelikli olarak kentsel dönüşüme ihtiyacının olduğunu söyledi.  

5  DÖNEMDİR MUHTAR

5 dönemdir muhtarlık görevini sürdürdüğünü dile getiren Erol Şahin, “Mahallemizde öncelikli olarak okul sorunu vardı. Ben ilk muhtar olduğum zaman dükkanlarda oy kullanılıyordu. İlk olarak Erenler ortaokulu daha sonra Kut’ul Amere Okulu yapıldı. Bu okul yapıldıktan sonra rahat edildi. Şu anda mahallemizin belirli noktalarında bazı çalışmalar devam ediyor. En son 2 sokağımızın altyapı çalışmaları yapıldı. Şu anda yağmursuyu sorunumuz var” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM’E İHTİYAÇ VAR”

Tabakhane mahallesinde kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Muhtar Şahin, “Bazı sokaklarımız çok dar ve oraların acilen kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor. Vatandaş da kentsel dönüşümü bekliyor. Tabakhane mahallesi eski bir mahalle olduğu için, eski binalar bir hayli fazladır. Akabinde altyapı sorunumuz da var. Belediye başkanımızın ilk dönemi olduğu için henüz beklentilerimize cevap vermiş değil” şeklinde konuştu.

MAHALLENİN TARİHÇESİ

Görev süresince sorunsuz bir mahalle bırakmak istediğini kaydeden muhtar Şahin, mahallenin tarihçesinden kısaca bahsederek, “Erenler 1964 yılında belde olarak kurulmuş. 2008 yılına kadar belde olarak devam etmiş. 2008 yılından sonra 33 mahalleyi bağlayan bir ilçe oldu. Tabakhane ismi, eski belediye binasının olduğu alanda önceden derilerin tabaklandığı bir han varmış. Mahallemizin ismi de bu derilerin tabaklandığı yerden gelmiş” dedi.

Tabakhane mahalle muhtarı ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan muhabirimiz Serkan OK, daha sonra mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Vatandaşlar en çok altyapıdan şikayetçi olurken bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

“ÇÖP VE YAĞMURSUYU”

Tabakhane Mahallesi 4011. sokakta yaşayan Fetih Yıldız; “Mahallemizin sorunlarının başında altyapı geliyor. Her yağmurda mahallemiz adeta göl oluyor. Yağmursuyu giderlerinin en kısa zamanda yapılması ve her yağmurun korkulu rüyamız olmaktan çıkmasını istiyoruz. Çöp sorunumuz var. Çöp konteynırlarına bakımı yapılmadığı için çok pis koku yayıyorlar. O nedenle bunların kaldırılarak, poşet sistemine geçilmesini istiyoruz. Bunun için girişimde bulunuldu ama sonuç yok. Belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz, zaten gittiğimizde muhatapta bulmakta zorlanıyoruz. Belediyeden beklentimiz hizmet.” 

“BAŞKAN SOKAĞA İNMELİ”

Tabakhane Mahallesi 4015. sokakta yaşayan Ahmet Güner; “Mahallemizin sorunu altyapı. Sağlıklı bir altyapımız olmadığı için he yağmurda evimizin altı su içinde kalıyor. Belediyeden öncelikli beklentimiz altyapı hizmeti. Belediye Başkanımız biraz sokağa inip, sorunlarımızı yerinde görsün.”

 “YABANCILADAN RAHATSIZIZ”

Tabakhane Mahallesi 4015. sokakta yaşayan Necati Çelik; “Mahallemizin en büyük sorunu yabancı insanların mahallemizde fazla olmasıdır. Mahallemizde huzur diye bir şey kalmadı maalesef. Kimdir, ne yapmış, necidir hiçbir şey belli değil. Bu durumdan çok rahatsızız. Mahallemizde bir diğer sorun ise altyapıdır. Bizim sokağın giderlerine bir bakarsanız görürsünüz. Yağmur yağdığı zaman su birikintisi yaşanıyor. Altyapı burada en son 20 yıl önce yapıldı. Muhtardan beklentimiz, mahallemize giren yabancıları takip edip tespit etmesini istiyoruz. Hangi eve kim girdi, bunun takibini muhtar yapmalıdır. Belediye gözüken hizmetleri yapıyor ama yeterli değil.” 

“BELEDİYE İCRA NOKTASIDIR”

Tabakhane Mahallesi Cumhuriyet Caddesinde yaşayan Erol Geyik; “Mahallemizin sorunu Çarşamba Pazarı’ndan sonra ki temizliğin yetersiz olmasıdır. Caddemizde kaldırımlar yetersizdir. En büyük sorunlar arasında sokak hayvanları da var. Belediye başkanı seçimden önce geldiği zamanda söylemiştik. Bu görev belediyenin görevidir. Hayvanlar aç ve susuz geziyorlar bu duruma da çok üzülüyoruz. Belediyeden çok şikayetçi değiliz ama daha da güzel hizmetler bekliyoruz. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz ise muhtar sorunlarımız dinleyip yetkili yerlere iletmesini istiyoruz. Belediye icra noktasıdır. Sorunları gideren nokta belediyedir. “ 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SANAYİ”

Tabakhane Mahallesi 4035. Sokakta yaşayan Levent Özcan; “Mahallemizin çok sorunu var. Mesela sokaklarımız, yollarımız çok kötü, temizlik yeterli değil, park alanı yok, sağlık ocağı sorunumuz var. Belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Muhtar ve belediyeden beklentimiz çok. Erenlerin tabakhane bölgesini geliştiremediler. Yıllardır kentsel dönüşüm dediler şu anda hala duruyor. Erenler’in genel sorunu ise altyapı sorunumuz her yerde var. Sanayiyi kaldıracağız dediler kaldırmadılar. Oraları kaldırıp sosyal aktivite alanları yapılsa erenler için güzel bir alan olur. Mahallemizin ismi ise eskiden derilerin tabaklandığı işyeri varmış ismini oradan almaktadır.

“ALTYAPI SORUNU HİÇ BİTMEDİ”

Tabakhane Mahallesi Değirmen Caddesinde yaşayan Recep Orhan; “Mahallemizde çöplerle ve parklarla alakalı sorunlarımız var. Altyapı sorunu hiç bitmedi. Bazen yağmur yağdığı zaman su birikintisi yaşıyoruz. Muhtar ve belediyeden beklentimiz ise vatandaşla iç içe olması gerekir. Muhtar aracılık yapıp sorunlarımızı ve isteklerimizi belediyeye iletmesi gerekir. Belediyeden ise bu sorun ve isteklerimizi çözmesini istiyoruz. Erenler’in en büyük sorunu ben merkeze gittiğim zaman kendimi yabancı hissediyorum. Her tarafta yabancı insanlar var. Biz yerli olarak yabancı duruma düştük. Bu sorunun çözülmesi gerekir. “ 

“SORUN HEP AYNI”

Tabakhane Mahallesi Değirme Caddesinde esnaflık yapan Mehmet Şahin;  “Mahallenin altyapı ile ilgili sorunu var. Yeni yapılan yerleşim alanlarında bu sorun yok iken eski yapıtların olduğu alanlarda daha çok altyapı sorunu var. Erenlerin genelinde ulaşımda sorunlar var. Belediyeden yeterince hizmet alma konusunda belediyemiz değiştiği için haliyle kadrolar falanda yeni yeni oturuyor. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz, vatandaşın rahatlatılması için çalışmaların olmasıdır. “

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 13:29
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER