Tarihi evler onarılıyor

Tarihi evler onarılıyor

Tarihi evler onarılıyor

Taraklı'daki tarihi evlerinde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken tarihi evleri ilçede eğitim gören gençler ve ustalar onarıyor.

Osmanlı mimarisinin en özgün eserleri arasında bulunan Taraklı'daki tarihî ahşap evlerinin restorasyon çalışmalarını, Taraklı Restorasyon Eğitim Merkezi Usta Yetiştirme Kursu'nda eğitim gören öğrenciler ile ahşap ve kerpiç ustaları tarafından yapılıyor. Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman yaptığı açıklamada, Sakarya'nın en güney ucunda yer alan ve tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Taraklı ilçesinin, 19. yüzyıldan kalma Osmanlı dönemi evleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirtti.
Evler tescillendi
Sokak dokusu bozulmayan görünümüyle herkesi etkileyen ilçede, 300 tarihi ahşap binanın bulunduğunu hatırlatan Özkaraman, ilçedeki 300 tarihi ahşap binadan, 97'sinin Kültür ve Turizm Bakanlığınca tescillendiğini kaydetti. Tarihi binaların restorasyon çalışmalarının da büyük bir titizlikle ve hızla sürdüğünü bildiren Özkaraman, ''Şimdiye kadar 4 tarihi ev restore edildi. Halen 4 evin restorasyonuna devam ediyoruz. 35 yapının da projeleri tamamlandı. İlçede daha restore edilecek onlarca ev var' dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE