Tarihi kaleye defineci darbesi!

Sakaryalı çevreci Kamuran Tan Pamukova'da bulunan Paşalar Kalesi'ne defineciler tarafından hasar verildiğini söyledi.

Tarihi kaleye defineci darbesi!

sakaryayenihaber.com -

Pamukova'da bulunan tarihi Paşalar Kalesi'nin definecilerin akınına uğradığı iddia edildi. Sakarya'da yaptıkları çevreci çalışmalarla adından söz ettiren Kamuran Tan, bu kez yeni bir iddiayı ortaya attı. Kamuran Tan tarihi Paşalar Kalesi'ne yaptığı ziyaret sonrası, kaleye defineciler tarafından zarar verildiği, tarihi kalenin bu durumdan kurtarıp bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

PAŞALAR KALESİ

Pamukova Paşalar mahallesinde bulunan ve mahalle ile aynı ismi taşıyan Paşalar Kalesi ( Karaceyş Kalesi ) Bizans döneminden kalma olup 1314 yılında Osman Gazi döneminde fethedilmiştir.

TARİHİ : Kalenin yapım tarihi, hakkında aydınlatıcı bir kitabe bulunmamasından net olarak bilinmemektedir. Ancak surların yapımında kullanılan taşlardan, sütun kaidelerinden, mimari tarzından ve Roma dönemine ait mezar stellerinden kalenin Bizans döneminde yapıldığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Kalenin kuzey ve güney sur duvarlarının farklı yapıda olması farklı taşların kullanılması ise Bizans döneminin ilk yıllarından yapıldığını ve sonrasında tamiratlar gördüğünü göstermektedir.
 
YAPISI : Kaletepe adı verilen dağın tepesinin dairesel biçimde surlarla çevrilmesi sureti ile oluşturulmuştur. Kalenin Pamukova’ya bakan güney kısmı küçük boyuttaki taşlar ve aralarında tuğla sıralarından yapılma olup, Kadıköy tarafına bakan kuzey surları ise iri kesme taşlardan oluşmaktadır. Bu iri kesme taşlar arasında yine örmeyi kolaylaştırmak için yassı tuğlalar kullanılmıştır. Kalenin içinde dönemi anlatan tuğla parçaları, çok az miktarda mimari kalıntılar, kemer ve tonozlar bulunmaktadır. Kale define avcıları tarafından büyük tahribata uğramış kalenin her yeri adeta delik deşik edilmiştir. Kale içinde yaklaşık 20 civarı define avcılarının açtığı çukur bulunmaktadır. Bu sebeple de günümüze kalenin %15-20’lik bir kısmı kalmıştır.

ULAŞIM : Pamukova’nın yaklaşık 5 km kuzey batısında yer almaktadır. Pamukova- Mekece karayolunda 2. km’de bulunan sapaktan Karapınar köyü istikametine dönülür. Karapınar köyünün içinden geçtikten sonra köy çıkışındaki Ağaççılar köyü – Paşalar köyü yol ayırımından Paşalar köyü istikametine dönülür. Yaklaşık 1 km sonra 25-30 haneli Paşalar köyüne ulaşılır. Köy kale için son durak olup buradan sonra kaleye herhangi bir yol yoktur. Bundan sonrasında köyün kuzeyinde yer alan ve oldukça dik ve sarp olan kaleye varmak için yaklaşık 1 saatlik bir tırmanış gerekir. Yolun büyük bir kısmı düz arazide kolay bir tırmanıştan ibaret olup kaleye yaklaşınca kısmen kayalık kısmen de ağaçlık alan bulunur. Genelde tehlikeden uzak güvenli bir tırmanıştır.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 23:58
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER