‘Tarihin en zor günleri’

TGF Başkanlar Konseyi Sivas’ta toplandı. Sonuç bildirgesinde yerel basının Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşadığı belirtilen açıklamada, “Gazetecilerin çalışma koşulları giderek kötüleşmekte, işsizlik artmaktadır” dedi

‘Tarihin en zor günleri’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 59’uncu Başkanlar Konseyi Sivas’ta toplandı.
Konsey toplantısı kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi öğretim görevlisi, Ahmet Necip Aydın tarafından “Milli Mücadelede Sivas’’ başlıklı bir panel düzenlendi. 65 cemiyet başkanı ve 138 gazetecinin katılım sağladığı toplantının sonuç bildirgesi aşağıda ki konuların kamuoyuna duyurulması kararlaştırıldı.

BORCU YOKTUR BELGESİ
Yerel basının Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşadığı belirtilen açıklamada, “Her geçen gün girdi fiyatlarına peş peşe gelen zamlar; Basın İlan Kurumu ilan fiyatlarına yansımazken, ilanların yarı yarıya düşmesi Anadolu Basınını büyük bir çıkmazın içine sokmuş bulunmaktadır. Bu da yetmiyormuş gibi, İcra ilanlarının kaldırılmak istenmesi, Maliye Bakanlığı tarafından, “Borcu Yoktur” belgesinin yeniden uygulamaya konulması yerel basının idam fermanını imzalamak anlamına gelmektedir.  2000’in üzerinde bulunan yerel gazete sayısı yarı yarıya düşerken, son altı ay içerisinde kapanan gazete sayısı 50’dir. Hükümet ve ilgili kurumların ivedi olarak kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm üretilmesi beklenmektedir. Gazete kâğıdı başta olmak üzere girdi fiyatlarının sabit kur sistemi ile kontrol altına alınması, böylece dövize endeksli her gün değişen girdi fiyatlarının getirdiği ekonomik dalgalanmanın da önüne geçilmesi beklenmektedir” denildi. 
MESLEK İLKELERİNDE YOZLAŞMA

Açıklamada, “Yaygın basında başlayan ve giderek yerel basına da yansıyan basında etik ve basın meslek ilkelerindeki yozlaşma; Yasa’sız internet haber portalı sayısının hızla artmasıyla yerel basına da büyük prestij kaybettirmiştir. Durumdan her ortamda ve konuşmalarında şikâyetçi olan yerel yönetimlerin, bu tür sözde yayıncılık yapan internet gazetelerin menfaati haline gelmesinin önü kesilmeli, cezai yaptırımlar uygulanması için yasal düzenlenmeler yapılmalıdır. İnternet üzerinden radyo ve Televizyon yayıncılığına ilişkin Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmesine karşın, geçmişi daha eski olmasına rağmen İnternet Gazeteciliği resmi bir kimliğe kavuşturulmamıştır. Bu konuda özellikle yerel gazetelerin internet sayfaları başta olmak üzere, sayıları giderek artan internet üzerinden haberciliğe bir sınır getirilmesini, yasal düzenlemelerin yapılması beklenmektedir. 

GAZETECİLERİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ
Mesleki sorunlarımız dağ gibi büyürken, hemen her alanda, kamuoyunun sorunlarının çözümünde tarihin her dönemince öncü ve örnek olan gazeteciler maalesef bugünlerde kendi sorunlarının çözümüne çare bulamamaktadırlar. Gazetecilerin çalışma koşulları giderek kötüleşmekte, işsizlik artmaktadır. Bugüne kadar 10 bini aşan işsiz gazeteci sayısına her gün yenileri eklenmektedir. Sorunların aşılmaması durumunda işsizlik sayısı korkunç rakamlara ulaşacaktır.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı’ndan, basın kartları ile ilgili sorunların acilen çözüme kavuşturmaları beklenmektedir” denildi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 11:24
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER