‘Tarım arazileri korunmalı’

Borsa bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Sakarya Ticaret Borası Başkanı Adem Sarı, tarım arazilerine sahip çıkılması gerektiğini söyledi

‘Tarım arazileri korunmalı’

450 BİN TON MISIR

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı, hayata geçirdikleri çalışmalar ve yapılacak projelerle ilgili bilgi verdi. İlk olarak 2020 yılında ilimizde gerçekleştirilen mısır üretimi ile ilgili değerlendirmede bulunan Sarı, “Yıl, hem fındıkta hem mısırda taban fiyatları olarak çiftçi açısından iyi başladı. Sakarya’da yaklaşık 450 bin ton mısır üretimi yapılıyor.  Resmi rakamlara göre 221 bin ton mısır tescili yapılmış. Rekolte olarak geçen yıla oranla biraz daha az oldu. İhracat ve ithalat kapısı açıldı. Bu yüzden fiyatlar biraz gerilemeye başladı. Borsaları, piyasayı etkileyen büyük firmalar var örneğin Sakarya’da mısır alanında Şen Piliç firması var. Mısırı en fazla bu firma alıyor. Piyasaya girdiği zaman piyasada hareketlenme oluyor. ‘Depolarım dolu, mısır almayacağım’ dediği zaman da piyasalarda yavaşlama oluyor” dedi.

“AMBAR ORTADAN KALKTI”

Köyden kente göçe dikkat çeker Sarı, “1950-60’lı yıllarda sanayileşmeyle birlikte köylerden kentlere göç oldu. 2000 yıllara kadar bu sürdü. O zamana kadar köylerde kırsalda yaşam vardı. Burada çiftçi dediğimiz her evin, mısır ya da fındık hangi ürünü yetiştiriyorsa herkesin kendi ambarı vardı. Benim küçüklüğüm Akyazı’da geçti, biz mısırı tarladan aldığımızda imece usulü kırardık ambara koyardık.  İlkbaharda ihtiyacımız olduğu zaman satardık. Şimdi köyler boşaldığı için köylerdeki ürünleri de bir an önce hasat edip satmayı düşünüyorlar. Hal böyle olunca ambar işi ortadan kalkıyor. Fındıkta Türkiye’ye bir yıl yetecek ürün bir ayda pazara iniyor. Çiftçinin ürünü gerçek anlamda değer bulmadan pazara iniyor” dedi.

LİSANSLI DEPOCULUK

Borsa bünyesinde hayata geçirilen lisanslı depoculuk projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Sarı, “Lisanslı depolar kurulduğunda diyelim ki üretici mısırını topladı onu anında pazara satma mecburiyetinde kalmayacak. Ürününü lisanlı depoya verebilecek. Burada ürünün kalite kontrolü yapılıp, nakliye desteği verilecek. Stopaj alınmaması gibi de destekleri var. Bu yüzden lisanslı depolar Türkiye’de çok önemli ve yayılmaya da devam ediyor. Biz de Sakarya Ticaret Borsası olarak Sakarya Nehri’nin kenarında, hayvan borsasının olduğu bölgede bir yer tahsis ettik. Şimdilik 25 tonluk lisanslı depomuz var. Aslında daha erken bitirmek istiyorduk ama salgın araya girdi. Bu anlamda kovid-19 bizi olumsuz etkilemiş oldu” şeklinde konuştu.

UYGULAMALI EĞİTİM OLACAK

Tarım okulu projelerinin detaylarını paylaşan Sarı, “Bu, çok geniş kapsamlı bir proje. Borsanın yanında bulunan sekiz dönümlük arazimizde üretim yapacağız. Okulu yatılı olarak düşünüyoruz. Dezavantajlı ailelerin çocuklarını burada değerlendirmek istiyoruz. Ortaokuldan üniversiteye kadar bir eğitim verilecek. Tarım okulumuz yeniliğe sonsuza kadar açık anlamına gelen ‘tarım x 0’ olarak geçiyor. Tarım uzmanı çocuklar yetişecek. Türkiye’nin nitelikli eleman sıkıntısı var. Biz de bu amaçla okulda uygulamalı bir şekilde eğitim verilmesini istiyoruz. Çocukların işi gücü tarım, toprak olacak. Tahsis ettiğimiz arazilerde ekim dikim yapacağız. Öğrenciler kendi yeteneklerine göre yetişecekler. Soran, sorgulayan kaliteli bir eğitim vermeyi planlıyoruz. Eylem ve söylem aynı olacak. Fiilen uygulamalı bir okul olacak. Hollanda’da bir çiftliği gezerken dikkatimi çeken bir söz vardı ‘tarım yoksa yemek de yok’ diye, yani tarım ve kırsal önemli” dedi.

“ARAZİLER KORUNMALI”

Diğer çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Başkan Sarı, “Sakarya Üniversitesi ile bir çalışmamız var. Fındıkla ilgili çalışmalar yapılıyor. Sakarya’daki her bölge için iklim ve arazi çalışmaları yapılacak. En kaliteli ve en fazla ürün veren cinsi tespit edeceğiz, ona göre dikimler gerçekleştireceğiz. Son 20 yılda Sakarya’da Geyve büyüklüğünde bir tarım arazisini kaybetmişiz. Geyve de yüz ölçüm olarak Sakarya’nın en büyük ilçesi. O yüzden tarım arazilerine de sahip çıkmalıyız. Sanayi de olacak tabi ama 2, 3 ve 4’ncü sınıf arazilerde yapılması lazım. Mesela bugün Sakarya’daki 1’nci Organize Sanayi Bölgesi hem Sakarya Nehri’nin kenarında hem de Akova dediğimiz, dünyada sulamasız tarımın yapılabileceği bir arazi. Oraya zamanında organize sanayi kurulmuş” dedi.

banner3
YORUM EKLE