Tarım Kredi krize meydan okuyor

Tarım Kredi krize meydan okuyor

Tarım Kredi krize meydan okuyor

Dünya Kooperatifçilik Günü kutlama töreninde konuşan TKK Merkez Bölge Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, 'Diğer patronlar gibi krizde işçi çıkarmak yerine yeni işçi aldık. Yeni yatırımlarımız da devam ediyor' dedi.

Tarım Kredi Kooperatifi (TKK) tarafından Dünya Kooperatifçilik Günü dolayısıyla Tunatan Tesisleri'nde kutlama programı ve ödül töreni düzenlendi. Programa Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar, TKK Merkez Bölge Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, TKK Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Yıldırım ve TKK Sakarya Bölge Müdürlüğü'ne bağlı kooperatifler katıldı.
İmece geleneği
TKK Sakarya Bölge Müdürü Mesut Atav, yaptığı konuşmada, 'Türk milletinin özünde zorda olana yardım etme, elinden tutma ve destek olma eğilim vardır. Geçmişizde bu yardımlaşma imece olarak tezahür etmiş ve insanlarımız tek başlarına yapamadıkları işi elbirliğiyle yapmayı gelenek haline getirmişlerdir' dedi. Günümüzde kooperatiflerin bu geleneği sürdürdüğünü anlatan Atav, 'Ancak kooperatiflerimizin de eksikleri var. Köylerimizde kooperatifçiliği anlatmamız gerekiyor' dedi.
Ekonomiye ciddi katkı
Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar ise kooperatiçiliğin 165 yıldır çok geliştiğini ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığını belirtti. TKK Merkez Bölge Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım da konuşmasında Sakarya Bölge Birliği'nin 5 yılda büyük aşama kat ettiğini belirterek, '90 bin ortaklı Bölge Birliği'nin kaynağı 2003'te 10 milyon YTL iken bugün 23 milyon YTL'ye yükseldi. Bağlı kooperatiflerle bu rakam 100 milyon YTL'ye kadar çıkıyor' dedi.
Krize rağmen yeni yatırım
Ekonomide yaşanan krize değinen Yıldırım, diğer patronlar gibi işçi çıkarmak yerine işçi alarak yatırımlara hızla devam ettiklerini anlattı. Önümüzdeki günlerde yeni aldıkları ilaç fabrikası ile kendi ilaçlarını üreteceklerini belirten Yıldırım, bu yıl fındık almak için çalışma yaptıklarını ancak TMO'nun işbirliğine yanaşmadığını kaydetti. Yıldırım, 'Fındık üreticisi bugün git yarın gel zihniyetiyle karşı karşıya kalmıştır' dedi. Törende ayrıca 2008'de başarılı olan kooperatiflere plaketle ödüllendirildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE