Tarım ve Orman İl Müdürü Al'dan "kaçak et" açıklaması

Tarım ve Orman İl Müdürü Nuri Al, kaçak et şikayetleriyle gıda denetimlerinde sıkıntılı işletmelere cezaların verildiği fakat işyerlerinin kapatma yetkilerinin kendilerine ait olmadığını söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Al'dan "kaçak et"  açıklaması

Tarım ve Orman İl Müdürü Nuri Al, Sakarya’da meydana gelen kaçak et, cezalar ve denetimler hakkında bilgilendirmede bulundu. Al, “İşimizi doğru düzgün yapmak, vatandaşımızın ve çiftçimizin eline daha net gelirin gelmesini sağlamak adına çalışıyoruz” dedi. 

“DOĞRU GIDALAR ÜRETİLSİN”

Cezaların yetersiz kalması gibi bir durumun olmadığını ifade eden Al, “Cezalar yüksek, 28 bin- 29 bin TL’ye kadar çıkan cezalar var. Denetimler sonucu yazdığımız cezaların bir kısmını ödeyip ödemediklerini bilmiyoruz. Vergi daireleri biliyor. Bunun yanında cezaları yazıyoruz ama o iş yerini kapatma yetkisi bize ait değil. Çünkü işyerlerini belediyeler ruhsatlandırıyor. Hedefimiz, herkesin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmesi için doğru gıda üretilmesini istiyor” vurguladı. 

“DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK”

Denetimleri daha da sıklaştırdıklarını bunun yanında köylerde eğitimlerin verildiğini de belirten Al, “İlaç bizim için çok önemlidir. Köy kahvehanelerinde sohbetler düzenleyerek vatandaşı bilinçlendiriyoruz. Bakın hastaneler çoğalmasına rağmen hastaneler hasta dolu. İnsanlar sıra almakta zorlanıyorlar. Sebebi ise koruyucu tıbbın kullanılması gerekirken, tedavi için kullanılmaması. Koruyucu tıbbın temelinde gıda, tarım ve hayvancılık yatıyor. Mesela tarlaya bir zirai ilaç atıyorsunuz. Eğer o ilaç uzun süre kalıcıysa binlerce insanı zehirlemek ya da zarar vermek demektir” şeklinde konuştu. 

“ALO 174’TEN UYARIN”

174 hattından vatandaşın herhangi bir olayla karşı karşıya kaldığı zaman kendilerine haber verilmesinin altını çizen Al, “Kötü ya da yanlış olsa bile biz gıdanın çok önemli olduğunu söylüyoruz. Doğru gıda üretilmesi gerektiği konusunda bilinç oluşturmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Ama bunu yaparken vatandaşlarımız Alo 174’ten bizi uyarsınlar. İhbarlarını yapsınlar, biz her şeyi göremeyebilir veya duyamayabiliriz. Bunun yanında sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yaparak onlarla bilinçlendirmeye yönlendireceğiz. Esnaf ve sanatkârlar odası ve ticaret odası, sanayi odası ile beraber çalışmaya çalışacağız. Böylece Sakarya’yı yeme içme yönünden daha güvenilir hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.  Serkan OK/Ferhat BAYRAKTAR

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 09:51
banner3
YORUM EKLE