Tarımda sigorta kültürü gelişecek

Sakarya Ticaret Borsası, Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile birlikte 3’üncü Meslek komite üyelerine Uygulamalı Tarımsal E-Kesinti toplantısı düzenledi.

Tarımda sigorta kültürü gelişecek

Toplantıyı değerlendiren Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, tarımda sigorta kültürünün gelişerek toplum bilincinin oluşturulacağını ifade etti
Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Nurten Canbasoğlu ve SGK personeli tarafından 2014 yılında uygulanacak olan tarımsal kesinti sistemi ve tarımsal E- kesinti programının nasıl kullanılacağı hususunda meslek komitesi üyelerini bilgilendirdi.
Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete toplantı ile ilgili olarak SGK İl Müdürlüğüyle birlikte Tarımsal Kesinti Tebliği ve kullanılacak olan Program ile ilgili önümüzdeki günlerde daha geniş katılımlı bir toplantı düzenleyeceklerini kaydederek, “Üyelerimizle SGK İl Müdürlüğünü buluşturarak faydalanıcıların sistem hakkında akıllarına takılan konularda aydınlatılmasını sağlayacağız. Yapacağımız bu toplantı içerik yönünden daha kapsamlı olacak ve sistemde kullanıcı için sorun oluşturan unsurlar hususunda SGK’ya geri bildirimlerde bulunacağız” dedi.
Cevdet Mete kayıtdışılığın en fazla olduğu sektörün tarım sektörü ve inşaat sektörü olduğunu belirterek, Çalışma Bakanlığı tarafından kayıtdışılıkla mücadele konusunda önemli projeler geliştirildiğini ifade etti. Mete, “Tarımsal faaliyette bulunanların prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedelinde kesinti yapılmasına dair geliştirilen tarımsal e-kesinti sistemiyle devlet sosyal güvenlik kurumunu daha iyi çalıştıracak. Herkes sistem içine alınarak prim yatırma kimsenin keyfine bırakılmayacak. Bu sayede tarımda kayıtdışılık minimum seviyeye inecek” şeklinde konuştu.
Mete 2014 yılı itibariyle uygulanacak olan sistemin zaman içinde yerine oturacağını, bu sayede tarımda sigorta kültürü gelişerek toplum bilinci oluşacağını ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER