'TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINMALI'

Türk-İş Başkanlar Kurulu, milyonlarca işçi ailesini doğrudan etkileyen taşeron uygulamasının adil ve kalıcı şekilde bir an önce çözüme kavuşturulmasını, bu kapsamda, kamu kesiminde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması gerektiğini belirtti

'TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINMALI'

Türk-İş Başkanlar Kurulu, milyonlarca işçi ailesini doğrudan etkileyen taşeron uygulamasının adil ve kalıcı şekilde bir an önce çözüme kavuşturulmasını, bu kapsamda, kamu kesiminde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması gerektiğini belirtti. Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyonun Başkanlar Kurulu başkentte toplandı.
YAŞAMA ŞARTLARI
Toplantının ardından yayınlanan bildiride, son dönemde  Türkiye'nin ekonomisinde yaşanan bazı gelişmelerin çalışanların yaşama şartlarını olumsuz etkileyecek nitelikte olduğu ifade edildi. Döviz fiyatlarındaki artışla başta petrol ürünleri olmak üzere bazı temel mal ve hizmetlere yapılan zamların ve enflasyondaki artış eğiliminin dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücünü düşürdüğüne işaret edilen bildiride, 2018 Yılı Programı ve Merkezi Yönetim Bütçesi'nin, çalışanlar açısından bazı olumsuz düzenlemeler içerdiği öne sürüldü.
ALT İŞVERENLİK
Kamuoyunda taşeron işçi olarak adlandırılan alt işverenlik uygulamasının, 6552 sayılı yasayla bazı iyileştirmeler yapılmış olsa da çalışma hayatını olumsuz etkileyen, ayırımcılığa ve kuralsızlığa yol açan bir istihdam biçimi olmaya devam ettiği aktarılan bildiride, şu değerlendirmelere yer verildi:
İŞVERENLERE CESARET
"Kamuda halen birçok iş yerinde asıl iş, taşeron aracılığıyla yapılmaktadır. Bu uygulama özel sektör işverenlerini de cesaretlendirmektedir.  İşçi olarak çalışanların sendikal örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi hakları korunarak düzenleme yapılması esas olmalıdır. Türk-İş Başkanlar Kurulu, milyonlarca işçi ailesini doğrudan etkileyen taşeron uygulamasının adil ve kalıcı şekilde bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep etmektedir. Bu kapsamda, kamu kesiminde çalışan taşeron işçileri belirsiz süreli iş kapsamına (kadroya) alınmalıdır. Türk-İş Başkanlar Kurulu, geçici işçilik konusunda da kalıcı bir çözüm talep etmektedir. Taşeron düzenlemesi yapılırken, kamuda çalışan geçici işçilerin sorunu da kapsama alınmalı, işçiler arasında ayırım yapılmamalıdır."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER