TAŞOCAĞINA TEPKİLER SÜRÜYOR

Pamukova’da yapılması planlanan taş ocağına tepkiler büyüyor. Belediyenin olumsuz karar bildirmesine rağmen Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce verilen "ÇED Gerekli değildir" kararı sonrası faaliyete başlaması beklenen taş ocağına bir tepki de yamaç paraşütü

TAŞOCAĞINA TEPKİLER SÜRÜYOR

FAALİYETE BAŞLAYACAK
Pamukova Ağaçcılar Mahallesi Kısık Kaya mevkiinde açılacak taş ocağı için Pamukova belediyesi olumsuz rapor vermesine rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü " ÇED Gerekli değildir" kararı almış ve alınan bu kararla firmanın Büyükşehir Belediyesinden 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı alması halinde faaliyetlerine başlayacağı belirtilmişti.


YAŞAM ALANLARI
Haberin duyulmasının ardından Pamukovalı vatandaşlar açılacak taş ocağına tepki göstermişti. Sakaryalı bir firma tarafından Pamukova Ağaççılar Mahallesi Kısık Kaya Mevkiinde açılacak taş ocağı; Pamukova İlçe Merkezine 4 km, Karapınar Mahallesine 2.5 km mesafede, Ağaçcılar Mahallesine 720 metre, Eskiyayla-Ağaçcılar yoluna 400 metre, yamaç paraşütü yapılan alana 250 metre mesafede bulunuyor.


ZEYTİN BAHÇELERİ VE ÜZÜM BAĞLARI
Adeta Taş Ocakları bölgesi haline gelen Pamukova, Karapınar, Ağaçcılar üçgeninde tarım bölgelerinin ve özellikle zeytin ile üzüm bağlarının bulunması dikkat çekiyor.
Hafta sonları İstanbul ve çevre illerden gelen Yamaç Paraşütçülerinin tercihi olan Ağaçcılar Kısıkkaya Mevkiinde,Yamaç Paraşütü yapılan bölgeye 200 metre mesafede faaliyet gösterecek taş ocağının o bölgedeki Yamaç Paraşütünün yapılmasını da engelleyeceği ifade edildi.


“ÇOK YAZIK”
Pamukova Ağacçılar Kısıkkaya mevkiinde yamaç paraşütü yapan pilotlar, Yamaç Paraşütü yaptıkları bölgeye 200 metre yakın yerde taş ocağının açılacak olmasını kötü bir haber olarak nitelendirdiler. Yamaç Paraşütü pilotları, " Bu kadar güzel bir yere taş ocağı izninin verilmesi çok yanlış. Bu kadar yakın bir yerde uçmak çok riskli. Maden ocaklarında olası patlatmalar uçuşları tehlikeli hale getiri ve engeller. Diğer bir olumsuzluk, hava kirliliği. Hava kirliliğinin olduğu bölgede hiçbir pilot uçmak istemez. Kararın gözden geçirilmesi lazım. Yazık çok yazık" diyerek tepki gösterdiler.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER