Tavuk işletmelerine yeni düzenleme

İl Genel Meclisi Eylül ayı son oturumunda tavuk işletmelerinin imar izinleriyle ilgili olarak, yeni düzenleme kararı alındı. İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün denetimlerini arttırması gerekiyor” dedi.

Tavuk işletmelerine  yeni düzenleme

İl Genel Meclisi Eylül ayı son oturumu Oktay Yıldırım başkanlığında gerçekleşti. Valilikten gelen konuların bulunmadığı toplantıda önerge ve komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı. Meclis Üyesi Ali Kaba ilimizde bulunan tavuk işletmelerinin sağlık açısından çevreye ve akarsulara verdiği zararlarla ilgili hazırlanan komisyon raporunu okudu. Kaba, hazırlanan komisyon raporuna göre, zararın en aza indirilmesi için yeni kurulacak işletmelerin yerleşim yerlerine asgari 500-1000 metre uzağa kurulması gerektiğini söyledi. Kurulacak işletmelerin havalandırma sistemlerinin çevreye hiçbir koku, zararlı gaz ve toz atmayacak şekilde planlanması gerektiğini söyleyen Kaba, “İlgili idarelerce onaylanmış projelere sahip, işletme taleplerine kuruluş izni verilmelidir” dedi.
DENETİM
İşletmelerin su ihtiyaçlarının da köy muhtarlarınca köy şebekesinden karşılandığına dikkat çeken Kaba, bu durumun içme suyu problemi yaşayan köylerdeki vatandaşların şikâyetine yol açtığını söyledi. Kaba, “Bu durum kontrol altına alınarak, işletmelerin köy şebekesinden su kullanmalarının önüne geçilmelidir” diye konuştu. Kanatlı üretim atıklarının bertarafıyla ilgili de konuşan Kaba, bu konuda özel sektörün gerekli yatırımları yapmadığına dikkat çekti. Komisyon raporuna göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün denetimlerini arttırarak kanuni yaptırımların tavizsiz olarak uygulanması öngörüldü.
ÇEVRE
Konuyla ilgili konuşan Meclis Başkanı Oktay Yıldırım, tavuk işletmelerinin hızla gelişen bir sektör olduğunu söyleyerek, “Sakarya’da bu konu önemli bir sorun teşkil etmeye başladı. Bu alanda hazırlanan mevzuatlar ve yönetmeliklerde bir boşluk olduğu hissediliyor. Bu noktada yapılması gereken işler var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu noktadaki denetimlerini arttırması gerekiyor” dedi. Bakanlığın yeni olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Şehircilik kısmı biraz öne geçti gibi görünüyor. Çevreyle ilgili de gereken önemin gösterilmesi lazım. Bizim bu konuyla ilgili sorumluluk alanımız imar noktası, bu alanda komisyonumuzun hazırladığı rapor beni tatmin etti. Denetimlerle ilgili kısmını da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’yle paylaşacağız” şeklinde konuştu.
BAKANLIĞA TEKLİF
Konuyla ilgili olarak, İl Genel Meclisince kabul edilen 1/25 000 ölçekli Kuzey Sakarya Çevre Düzeni Plan notlarına ve yapımı devam eden 1/25 000 ölçekli Güney Sakarya Çevre Düzeni Plan notlarına; “Kanatlı hayvan işletmeleri, köy yerleşik alanı içine veya köy yerleşik alanına ve yüzeysel, kullanma ve sulama suyu kaynakları ile havzalarına asgari uzaklığı 500 metreden yakın olamaz”, “Kanatlı hayvan işletmeleri birinci sınıf mutlak tarım arazilerine kurulamaz”, “Kanatlı hayvan işletmeleri ile ilgili olarak parsel bazında emsal oran yüzde 30’u geçemez” maddelerinin eklenmesi hususunun teklif edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmasına oy birliğiyle karar verildi.
Kabul edildi
Plan ve Bütçe Komisyonu, Adapazarı’nda muhtelif köylerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 60 Bin TL ödenek verilmesini karar verdi. Komisyon Başkanı Alim Gül tarafından okunan rapor oy birliği ile kabul edildi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER