TEGV'DEN 5 BİN ÇOCUĞA EĞİTİM

TEGV Serdivan Öğrenim Birimi Yöneticisi Havva Kocatepe, 30 Mayıs 2012’den günümüze 5 bin 721 çocuğa, 301 gönüllü aracılığıyla eğitim verdiklerini belirterek, her ilk ve ortaokul öğrencisinin etkinliklerinden ücretsiz yararlandığını söyledi

TEGV'DEN 5 BİN ÇOCUĞA EĞİTİM

Ahmet Mal: Havva Kocatepe kimdir, biraz sizi tanıyalım?
Havva Kocatepe: 1985 yılında Yalova’da doğdum. 2006 yılı Halka İlişkiler ve 2008 yılı İşletme bölümlerinden mezun olduktan sonra 2011 Yılı Çalışma Ekonomisi Yüksek Lisansı mezunuyum. 2006 yılından beri TEGV gönüllüsü ve Yerel Eğitmeniyim ve son olarak da 2012 yılı itibariyle profesyonel olarak TEGV Sakarya Nirun Şahingiray Öğrenim Birimi Yöneticiliği yapıyorum.


 
Ahmet Mal: Yeni etkinlik dönemi ne zaman başladı?
Havva Kocatepe Etkinlik dönemimiz Eylül 2017’de başladı ve Haziran 2018’de bitiyor. İlköğretim çağındaki çocuklarımız için gelişim seviyelerine uygun olarak hazırlanan eğitim programlarımız ise yarıyıl düzeninde uygulanıyor. Yaz dönemi için farklı etkinliklerimiz oluyor. Okuma etkinliklerimiz, kutu oyunlarımız, sanat etkinliklerimiz, geziler ve deneylerle çocukluklarını güzel geçirmelerini sağlıyoruz.

Ahmet Mal: Yaz dönemi için farklı etkinlikleriniz oluyor mu?
Havva Kocatepe: Evet, farklı etkinliklerimiz var. Kışın ders yoğunluğundan bunalan çocuklara daha sosyal aktiviteli, eğlenceli bilim etkinliklerinin olduğu, spor, sanat, kutu oyunları ve gezilerin yer aldığı yaz etkinliklerimiz mevcut. Biraz ayrıntı vermek gerekirse; yaz etkinlikleri ile çocuklar, kendilerini tanıyor, yeteneklerini keşfediyorlar, spor yapıyor, gündelik hayattaki malzemelerle değişik objeler yapıyor, süslemeler, sanatsal çalışmalar gerçekleştiriyorlar; Yaz sebze ve meyveleriyle tanışıyor, kış için hazırlık yapıyorlar; Doğayı daha yakından tanıyor ve çevresindeki değişimi izliyorlar.Ahmet Mal: Sakarya TEGV nerede?
Havva Kocatepe: Serdivan ilçesindeyiz. Açık adres vermek gerekirse; İstiklal Mah. Kervan Sok. No:14 Serdivan.

Ahmet Mal: Eğitim programlarınızdan bahseder misiniz?
Havva Kocatepe: Çocuklara bilimi, okumayı, matematiği ve sanatı sevdirmek, bilimsel düşünme becerilerini geliştirecek birçok eğitim programı ve etkinlik uyguluyoruz.

Ahmet Mal: TEGV’de eğitim alabilmenin şartları nelerdir?
Havva Kocatepe: TEGV Etkinlik Noktalarının kapıları ilköğrenim çağındaki tüm çocuklara açık. İlköğrenime devam eden bütün çocuklar kendilerine en yakın TEGV etkinlik noktasına ücretsiz olarak kayıt yaptırarak, okul dışı saatlerde ve hafta sonlarında buradaki etkinliklere katılabilirler. Tüm TEGV etkinlik noktaları bütün çocukları kucaklayan, güler yüzlü, sıcak, donanımlı ve aktif öğrenme ortamları sunuyor. Gönüllü abla ve ağabeyler çocukları sevgi ve güler yüzle karşılıyor; onlara birey olduklarını, önemli ve değerli olduklarını hissettiriyor. İlkokul ve ortaokul öğrencisi olmak dışında herhangi bir şartımız yok. Her çocuk etkinliklerimizden ücretsiz olarak faydalanabilir.

Ahmet Mal: Sakarya Nirun Şahingiray Öğrenim Birimi olarak şimdiye kadar kaç çocuğa eğitim verdiniz?
Havva Kocatepe: Sakarya Nirun Şahingiray Öğrenim Birimi olarak açılış tarihimiz olan 30 Mayıs 2012 itibari ile 5721 çocuğa, 301 gönüllü aracılığıyla eğitim vermiş bulunmaktayız.
Ahmet Mal: TEGV’in eğitim hayatına katkılarından bahsedebilir misiniz?
Havva Kocatepe: TEGV’in matematik, fen, bilişim, okuma ve sanat alanlarındaki eğitim etkinlikleri çocukların yaşam becerilerini geliştirmelerine yönelik, çocuk merkezli eğitim yöntemlerinin kullanıldığı programlardan oluşuyor. Programların amacı, aktif öğrenme ortamlarında çocuklara çok yönlü bir eğitim desteği sağlayarak farklı becerilere sahip olan her çocuğun kendisini ve yeteneklerini keşfetmesine fırsat tanımaktır. İlköğretim çağındaki çocuklar için gelişim seviyelerine uygun olarak, akademik danışmanların desteği ile hazırlanmış TEGV eğitim programları, yarıyıl düzeninde uygulanıyor. TEGV, kendi özgün eğitim programları için geliştirdiği içerikten ve bu içeriği aktarmak için kullandığı etkin yöntem ve araçlardan temel eğitimin faydalanması için çaba sarf ediyor.Ahmet Mal: TEGV’de gönüllü olmak nedir, kimler gönüllü olabilir? Gönüllüler ne yapar?
Havva Kocatepe: Her yıl binlerce gönüllü, Türkiye’nin en yoksun noktalarındaki yüzbinlerce çocuğa nitelikli eğitim desteği veriyor. TEGV’de gönüllü olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve lise mezunu olmak yeterlidir. Dolayısı ile bu koşullara sahip, çocuk sevgisiyle dolu herkes TEGV’de gönüllü olabilir. Bunun için web sayfamızdan ya da Vakfımızın etkinlik merkezlerine gelerek başvuru yapılabilmekte. Başvurudan sonra Vakıf tanıtımına katılarak Vakfımızın varoluş nedenini, amaçlarını, değerlerini öğrenip kabul etmek gerekiyor. Vakıf tanıtımından sonra verilen “Adım Adım Gönüllülük” eğitim süreci ile gönüllülük serüveni başlamış oluyor.  

Ahmet Mal: TEGV’e nasıl bağışçı olunur?
Havva Kocatepe: TEGV’e destek verebilmenin en basit yolu TEGV yazıp 3353’e SMS göndererek 10 TL. bağışta bulunmaktır. Ayrıca, Vakfımızda bir çocuğumuzun bir yıl boyunca sanat, okuma, matematik veya bilim eğitiminden faydalanmasını isteyen destekçilerimiz ise kredi kartları vasıtası ile //tegv.org/bagis-ve-urunler/kredi-karti-ile-bagis/ adresimizden düzenli ya da tek seferde bağışta bulunabilirler. Bunun yanı sıra logolu ürünlerimizi, özel gün kartlarımızı ve Eğitim Gönüllüleri nikâh şekerlerimizi de destekçilerimiz için web sayfamızdan ya da Vakfımızla iletişime geçerek temin edebilirsiniz. Kurumlarımız ise Eğitim Programlarımızı sahiplenebilir, etkinlik noktalarımızın yapım ve işletme sponsorluğunu üstlenebilir ya da ürün işbirliği projesi ile mal ya da hizmet satışlarının bir kısmını Vakfımıza aktarabilirler. Hem kurumlar hem de bireyler Eğitime Destek Sertifikası alarak TEGV’deki çocuklarımızın bir senelik eğitim giderlerini sahiplenebilirler. Son olarak; hem birey hem de kurum destekçilerimiz etkinlik noktalarımızdaki kütüphanelerin yapım ve yenilenme süreçlerine destek sağlayabilirler. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER