'TEKNOLOJİ ENDÜSTRİNİN HER ALANINDA VAR OLACAK'

Genç MÜSİAD Sakarya yönetim kurulu ve üyelerine yönelik eğitim programında, yakın zamanda teknolojinin endüstrinin her alanında yer alacağı, bunun da zaman tasarrufu sağlayacağı ifade edildi.

'TEKNOLOJİ ENDÜSTRİNİN HER ALANINDA VAR OLACAK'

Genç MÜSİAD Sakarya yönetim kurulu ve üyelerinin yoğun katılımı ile MÜSİAD Sakarya şube binasında düzenlenen ‘Gelişen Dünya Düzeninde Endüstri 4.0’ adlı programa konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı  Pr.Dr Orhan Torkul Katıldı. Torkul konuşmasında “Dijital döşüm ve endüstri 4.0 ile birlikte ulaşılacak yeni seviyede, insanların, nesnelerin ve sistemlerin birbirleri ile bağlantısı yaygın ve etkin bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Makineler birbirleri ile konuşacak, anlaşabilecek, birbirlerine iş verebilecek,i ş planlarını yapabilecek, önleyici tedbirleri alabilecek, iş rotalarını kendileri oluşturabilecek, kalite kontrolü kendileri gerçekleştirip kalitesiz ürünlere yer verilmeyecek. Endüstri 4.0 bulut bilişim, mobil sistemler, nesnelerin interneti, otonom sistemleri vb gibi birçok konuda yeni fırsatlar ortaya çıkarmakla birlikte sanayiciler ve iş dünyası için bunların anlamı tamamı ile insansız çalışan sistemlere doğru hızlı bir şekilde yol alınması anlamına geliyor” dedi.
TASARRUF SAĞLANACAK
Torkul “2050  yılına kadar dünyada 27 mega şehrin olacağını ve bunlarında nüfusunun 120 milyon olacağını bu kadar kalabalık nüfusa sahip olan mega kentlerin en büyük sorunu ulaşım ve taşıma olacaktır” dedi. Torkul konuşmasında “Yapılan araştırmalar ve teknolojik ilerlemelerle endüstri 4.0 ile 2050 yılına kadar Dünyadaki tüm araçlar şoförsüz olacak, şoförsüz araçların insanlara en faydalı 2 özelliği kaza oranlarının azaltılması ve zamandan tasarruf sağlanması olacaktır” dedi. Genç MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Uğur Çarboğa ise “2020 yılına kadar Çin 3 milyon robot operatör istihdam edeceğini  duyurken bizlerinde Dünyanın Endüstri 4.0 değişimine bir an önce  kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Bugün bu konuyu önemseyenler gelecekte başarılı olacaklar diğerleri ise sadece gelişmeleri izlemekle yetinecektir” dedi. Ahmet MAL

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE