Teleferik projesinde tepeleri bu hale getirmişler!

Sapanca Kırkpınar'daki teleferik projesinde protestolar alt istasyonda sürüyorken, projenin üst bölgesinde binlerce ağacın kesilip toprağın kazılarak beton döküldüğü ortaya çıktı

Teleferik projesinde tepeleri bu hale getirmişler!
HABERİN GALERİSİ
Teleferik katliamı

Teleferik katliamı

Özge BOZKURT-Sapanca
Sapanca Belediyesi'nin Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi'nde hayata geçireceği teleferik projesi, aylardır protesto ediliyor. 
Mahalledeki alt istasyonda süren direnişin ardından, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geçtiğimiz hafta vatandaşlarla görüşerek "Projeyi durduracağız" demişti. 
Ancak çevreciler, proje alanın üst bölgelerinde yaptıkları incelemede şoke eden gerçeği ortaya çıkardı. Teleferik üst istasyonunun yapılacağı 60 dönümlük arazideki ağaçların kesildiği, metrelerce derinlikte kazı yapıldığı ve beton döküldüğü görüldü. 
İMARA AÇILACAK İDDİASI
Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hüsamettin Koçlu, başından beri teleferiğin yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Koçlu, “Biz teleferiğin yapılması taraftarı değiliz, bu bir doğa katliamıdır. Teleferik bu bölge için uygun değil. Bu bölgenin teleferiğe ihtiyacı yoktur. Aşağı tarafta, yol hattında 9 bin 600 metrekare, tepe kısmında ise 60 dönümlük bir alanı ve 5 ile 80 yaşında binlerce ağacı yok edecekler, bununla da kalmıyor daha sonra 800 dönümlük bir alan imara açılacak” diye konuştu.
Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, ruhsat ve ÇED raporu olmamasına rağmen 21 gün çalışma yapıldığını, bunun suç olduğunu ve bu suçu belediyenin de işlediğini söyledi.. Aydın şöyle konuştu: "Bu bir rant projedir. Burada halkın yararına olan bir proje söz konusu değildir. Proje kapsamındaki alanın uzunluğu bin 400 metre ve yaklaşık 60 dönümlük bir alanda binlerce ağaç kesilecek. Tıpta kullanılan defne ağaçları da var bu alanın içinde ve belediye başkanı bize ‘fazla ağacın kesilmesini düşünmüyorum."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 22:09
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sami KAFADAR
Sami KAFADAR - 8 ay Önce

Kamu yararı bulunmayan, turist ve para odaklı tüm projeler doğaya,çevreye telafisi imkansiz zararlar vermektedir.Bu proje bütün bu olumsuzlara örnek teşkil etmektedir.Bu bölgede teleferik te

Seyfi Müslüm
Seyfi Müslüm - 7 ay Önce

Ulen bukadar agaç kesilince ortalıği ayağa kaldıran şözde çevreciler
11 milyon ağac dikiminde neden kafanızı toprağa gömdünüz
İdeolojiniz batsın
Sapancaya fark yaratacak bir proje

Mehmet Afacan
Mehmet Afacan - 8 ay Önce

O kesilen ağaçların yerine kat kat fazlası dikilir kimse boş laf kalabalığı yapmasın Teleferik projesi bölgeye heryönfen çok ölümlü katkılar sağlayacak

zeki erdoğan
zeki erdoğan - 8 ay Önce

teleferik projesi sadece bir buçuk klm uzunluğunda araplara özel mülk olarak hazirlaniyor . truzimli hic alakasi yok. bilin istedim sadece.

SIRADAKİ HABER