“Temellerde raylı sisteme geçilmeli”

Sakarya İnşaat Yapıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Pınarcı, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde binaların zarar gördüğünü söyleyerek Japonya’daki temellerde kullanılan raylı sistem teknolojisinin Türkiye’ye gelmesi gerektiğini kaydetti. 

“Temellerde raylı sisteme geçilmeli”

1999 depremi öncesi yapılan binalarla ilgili konuşan Sakarya İnşaat Yapıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Pınarcı, 1999 depremi öncesi yapılan binaların yorgun ve hasarlı olduğunu belirterek alınması önlemler ve izlenecek yollar ile ilgili bilgi verdi. Yapılan inşaatların zemin etüdüne bakılması gerektiğini ifade eden Başkan Pınarcı, “Verilen izin 3 kat olarak biliyorum ama zeminin etütlerinde sert kaya ya da taş zeminlerde 4 kata kadar çıktığını görüyoruz. Gerekli yapı denetim işlemlerinin yapıldığına inandığımız için kalanların sağlıklı binalar olduğunu düşünüyorum. Ama eski binalarla ilgili aynı şeyi söyleyemem tabi ki genel anlama baktığımızda çoğu binalar risk taşıyor” dedi.

ÇOK YANLIŞ 
Deprem sonrasında sıvılaşmanın yayıldığını ifade eden Başkan Pınarcı, “Çok katlı bina yapılmadığı sürece sıvılaşma oluşan yerde bir sıkıntı olmaz. Zemin etüdü ya da sıvılaşma yapıldığında sıvılaşmanın çok olduğu bölgelerde ona göre kat izni verilmemesi gerekirken sert zeminin olduğu yerlerde de kat izni verilebilir. Sakarya iş yerleri ve üniversite yerleşim yerleri olarak çok yoğun bir yer. Gerekli önlemler bir an önce alınmalı. Bu bölgeye imar verilmemesinin çok abes olacağını düşünüyorum. Bu kadar büyük bir şehre imar verilmemeli denilmesi çok yanlış” şeklinde konuştu. 

KIZAKLI SİSTEM 
Japonya’daki teknolojinin Türkiye’ye de gelmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Pınarcı şunları kaydetti, “Japonya’daki binalar çok sağlam. Bina yapılırken bina kadar da aşağı iniliyor. Depremin en yoğun olduğu bölgelerde kızaklı sistem yapılarak öne geçiliyor. Bina ilk önce temelinden güçlendiriliyor sonra ise raylı sistem yapılıyor daha sonra ise bina deprem anında sallanıyor ama yıkılmıyor. Bu teknoloji burada kullanılır mı bilmiyorum ama Japonya’da varsa burada da yapılabilir. Bu yüzden bu teknoloji Türkiye’ye gelmeli.” Şevval GEÇİN-Ayşe KESKİN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilgi Sahibi
Bilgi Sahibi - 11 ay Önce

kesinlikle yapılmalı,
geç bile kalınmış bir hareket.
kdz. ereğli 20 yıl önce japonların yapımış olduğu 20 katlı binalar var hala sapasağlam..
devlet zorunlu şart getirmeli,
yoksa müteahhita kalırsa tabi yapmaz