Tezgahlar hamsiye kaldı

Mevsim normallerine göre pek çok balık türü barındırması gereken tezgahlarda hamsiler sergileniyor. Balıkçılar palamut başta olmak üzere yeni balık çeşitlerinin çıkmasını beklerken vatandaş da ürünlerin bollaşmasını ve fiyatların düşmesini iple çekiyor.

Tezgahlar hamsiye kaldı

Balık tezgahlarında bu yıl çeşitliliğin az olduğu göze çarpıyor. Balık tezgahlarının sezon başından beri hamsi dışında pek bir balık görmediğini söyleyen Balıkçı Osman Aygün, “Şimdiye kadar palamut çoktan bollaşmış olmalıydı. En azından çingene palamudu olmalıydı ama henüz tezgahlarda bu balığı sergileyemedik” dedi. Balığın tazesinin bilindik yöntemlerle anlaşılmasının da mümkün olmadığını söyleyen Aygün, “Burada oynanan filmi sinemalarda göremezsiniz. Balığın taze olup olmadığını anlamanın imkanı olmaz. Balıkçınıza güveneceksiniz ve sadece bildiğiniz yerden alışveriş edeceksiniz. Başka çaresi yok” dedi. 
MEMNUN OLAN YOK
Balığın az olması durumunda fiyatların otomatik olarak yükseldiğini söyleyen Mehmet Özen isimli balıkçı ise, “Bizim damak tadımızda olan hamsi, uskumru, istavrit, barbun gibi yerli balıklarımız dışarıdan gelen balıkların saldırısı altında. Böyle olunca balık az çıkmaya başlıyor. Bu da vatandaşın cebine yansıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlar ciddi şekilde arttı. Bundan ne biz memnunuz ne de vatandaş” şeklinde konuştu. Fiyatların önümüzdeki günlerde en fazla 10 liraya kadar gerilemesini beklediklerini söyleyen Niyazi Koç ise, “Yine de vatandaşların balık tezgahlarına gösterdiği ilgiden memnunuz” dedi. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER